Powracający z RPA Niemcy, również ci w pełni zaszczepieni, będą musieli poddawać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie - wynika z informacji podanych przez agencję Reutera.

Decyzja ma związek z pojawieniem się w RPA nowego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2 - B.1.1.529.

Czytaj więcej

Niemcy: Liczba zgonów zakażonych przekracza 100 tys. 75,9 tys. zakażeń na dobę

Naukowcy obawiają się, że poważne zmiany w obrębie białka "kolca" koronawirusa, które są obserwowane w wariancie B.1.1.529 sprawią, iż będzie on bardziej odporny na działanie szczepionek niż dotychczas obserwowane warianty. Na razie nie wiadomo jak bardzo zakaźny jest nowy wariant.

76 414

Tyle zakażeń koronawirusem wykryto w Niemczech w ciągu ostatniej doby

Decyzję o zawieszeniu połączeń lotniczych z RPA i pięcioma innymi krajami w Afryce podjęła wcześniej Wielka Brytania.

- Ten nowo wykryty wariant koronawirusa niepokoi nas. Dlaczego działamy proaktywnie i na wczesnym etapie - ogłosił minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn. - Ostatnią rzeczą, której teraz potrzebujemy, jest nowy wariant, który sprawi jeszcze więcej problemów.

Niemcy mierzą się obecnie z kolejną, większą niż dotychczasowe falę epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby w kraju wykryto 76 414 zakażeń, zmarło 357 chorych na COVID-19.

Tymczasem szefowa KE, Ursula von der Leyen poinformowała, że KE zaproponuje wstrzymanie ruchu powietrznego między państwami UE a RPA w związku z wariantem B.1.1.529.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ