Otwarcie granicy Australii dla obywateli i rezydentów tego kraju będzie powiązane z wprowadzeniem domowej kwarantanny w ośmiu stanach i terytoriach Australii - zapowiedział Morrison. Oznacza to, że jest możliwe, iż mieszkańcy niektórych stanów będą mogli wyjeżdżać z krajów wcześniej.

Pierwsza faza otwierania granic będzie dotyczyć wyłącznie obywateli Australii i rezydentów w tym kraju. W dalszej kolejności władze chcą umożliwić wjazd na teren Australii cudzoziemców.

- To czas, by Australijczycy odzyskali swoje życie - powiedział Morrison w czasie konferencji transmitowanej przez telewizję.

Czytaj więcej

Melbourne
Australia: Rekordowa liczba zakażeń w Melbourne po dwóch miesiącach lockdownu

- Ocaliliśmy życia, ale musimy pracować razem, aby zapewnić, że Australijczycy odzyskają życie, jakie było ich udziałem w przeszłości - dodał.

Granice Australii były zamknięte od marca 2020 roku. Do kraju mogli wracać jedynie Australijczycy i rezydenci, którzy w momencie zamknięcia granic znajdowali się poza granicami kraju (po powrocie poddawali się przymusowej, 14-dniowej kwarantannie na swój koszt).

18 miesięcy

Tak długo zamknięte są granice Australii

Morrison spodziewa się, że pierwsze systemy domowej kwarantanny zaczną funkcjonować w kraju w listopadzie, ale w różnych stanach i terytoriach mają być uruchamiane w różnym czasie.

W pełni zaszczepieni Australijczycy i rezydenci Australii wracający do Australii spoza granic kraju, po otwarciu granic będą musieli poddawać się obowiązkowej, 7-dniowej domowej kwarantannie. Niezaszczepieni będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie w wyznaczonym hotelu (na swój koszt).

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Wcześniej Morrison mówił, że chce otworzyć granice Australii, gdy poziom wyszczepienia mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia przekroczy 80 proc.,

Władze Australii nie są w stanie określić, kiedy otworzą granice kraju dla cudzoziemców.

W ciągu ostatniej doby w Australii wykryto 2 084 zakażenia koronawirusem - większość w Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Liczba ta jest nieco mniejsza niż dobę wcześniej.