Alberta, określana jest często mianem "Teksasu Północy" w związku z tym, że jest to prowincja zasobna w ropę, gaz, a ponadto większość jej mieszkańców ma konserwatywne poglądy - pisze Reuters.

Teraz, po tym jak 1 lipca w prowincji zniesiono wszelkie obostrzenia, Alberta jest prowincją z najwyższym wskaźnikiem aktywnych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Kanadzie (jest on blisko czterokrotnie wyższy niż wynosi średnia dla całego kraju.

Jednocześnie Alberta, wraz z sąsiednią prowincją Saskatchewan ma najniższy w Kanadzie wskaźnik wyszczepienia przeciw COVID-19.

84 proc.

Tyle łóżek na OIOM-ach w szpitalach w prowincji Alberta jest zajętych

Oddziały intensywnej opieki medycznej są zapełnione w Albercie w 84 proc. według najnowszych danych, nawet biorąc pod uwagę zwiększenie o 200 liczby łóżek na OIOM-ach. Jeśli OIOM-y będą zajęte w 90 procentach wdrożony zostanie protokół awaryjny i lekarze zaczną decydować, którym pacjentom udzielą pomocy, a którym nie, kierując się szansami danego pacjenta na przeżycie.

Verna Yiu, dyrektor generalna Alberta Health Services przyznaje, że w szpitalach w prowincji w ogóle są jeszcze jakiekolwiek miejsca na OIOM-ach, dlatego, że chorzy umierają zwalniając łóżka.

Czytaj więcej

Kanada: Zwolennicy oderwania Alberty od kraju tworzą partię

15 września Kenney przeprosił za to, że popełnił błąd w walce z epidemią. Musiał prosić premiera Kanady, Justina Trudeau, o pomoc armii w ewakuacji pacjentów do szpitali w innych prowincjach.

We wrześniu Kenney zaproponował świadczenie w wysokości 100 dolarów kanadyjskich dla każdego mieszkańca, który się zaszczepi przeciw COVID-19. Ogłosił też wprowadzenie systemu certyfikatów covidowych, choć wcześniej opowiadał się zdecydowanie przeciw temu rozwiązaniu.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Kenney odwołał też ministra zdrowia w rządzie prowincji.

Gubernator prowincji w niedzielę w rozmowie z kanadyjskim radiem przekonywał, że Alberta doświadczyła tak silnego uderzenia czwartej fali epidemii ze względu na niski poziom wyszczepienia. Odrzucił też apele o wprowadzenie twardego lockdownu.