Zdaniem Bancela, który rozmawiał z dziennikiem "Neue Zuercher Zeitung", do zakończenia pandemii może przyczynić się coraz większa skala produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Bancel szacuje, że - biorąc pod uwagę rosnące możliwości produkcyjne jeśli chodzi o szczepionki - w ciągu pół roku dostępna powinna być wystarczająca liczba szczepionek na COVID-19, by móc zaszczepić wszystkich mieszkańców świata. Jak dodał liczba szczepionek powinna wystarczyć też do doszczepienia osób, które będą tego wymagać.

Dyrektor generalny Moderny ocenił też, że już wkrótce dostępne będą szczepionki przeciw COVID-19 dla niemowląt i małych dzieci.

Testowana jest również szczepionka chroniąca przed wariantem, który byłby połączeniem wariantów Delta i Beta - ponieważ pojawienie się takiego wariantu uważa się za prawdopodobne

- Ci, którzy się nie zaszczepią, zdobędą odporność w sposób naturalny, ponieważ wariant Delta jest tak bardzo zakaźny. W ten sposób skończy się jak z grypą. Będzie można się zaszczepić, albo nie zaszczepić i ryzykować zachorowanie i - nawet - skończenie w szpitalu - stwierdził.

Na pytanie o powrót do normalności przedpandemicznej, Bancel oszacował, że będzie to możliwe za rok licząc od dziś.

Czytaj więcej

Izrael udostępnia wszystkim trzecią dawkę szczepionki

Bancel wyraził też przekonanie, że rządy krajów świata dopuszczą do stosowania dawki przypominające szczepionek, ponieważ pacjenci z grup ryzyka będą potrzebować kolejnej dawki szczepionki.

Dyrektor generalny Moderny mówił też, że koncern pracuje nad wersją szczepionki zoptymalizowaną pod kątem ochrony przed wariantem Delta koronawirusa. Szczepionka ta ma być wykorzystywana w doszczepianiu już zaszczepionych w 2022 roku. Testowana jest również szczepionka chroniąca przed wariantem, który byłby połączeniem wariantów Delta i Beta - ponieważ pojawienie się takiego wariantu uważa się za prawdopodobne.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry