#RZECZoPRAWIE - Adam Odojewski: Odejście od łóżka pacjenta nie może być oparte o zegarek

Z punktu widzenia prawnego odejście od łóżka nie może być oparte o zegarek i autonomiczną decyzję lekarza, ale musi uwzględniać dobro pacjenta – mówił we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE mec. Adam Odojewski z kancelarii Dentons.

Aktualizacja: 02.01.2018 17:36 Publikacja: 02.01.2018 15:32

Adam Odojewski

Adam Odojewski

Foto: rp.pl

Ponad 3,5 tys. lekarzy wypowiedziało już klauzulę opt-out. Goszczący we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE mec. Adam Odojewski z kancelarii Dentons przypomniał, że klauzula ta ma w prawie europejskim charakter gwarancyjny, a mianowicie ma chronić pracownika przed wymuszaniem na nim, aby pracował wbrew swojej woli ponad normatywny czas pracy. - Klauzula ta zakłada, że nikomu nie można nakazać pracy więcej, niż średnio 48 godzin tygodniowo. Klauzula ta wprowadza też pewny wyjątek, będący klauzulą opt-out, zgodnie z którym w niektórych zawodach istnieje możliwość w pewnych zawodach zobowiązania pracownika do pracy w większym wymiarze niż te 48 godzin tygodniowo, ale pod warunkiem, że wyrazi on pisemną zgodę – tłumaczył radca prawny.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prawo rodzinne
Nie trzeba mieć zgody drugiego małżonka na swoje wydatki
Prawo drogowe
Nowy znak drogowy i zmiany w oznakowaniu przejść dla pieszych. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat emerytur w czerwcu 2025. Nowy harmonogram
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w zasadach przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego