No właśnie nie wiem, czy dostałem rabat. Bo system informatyczny kawiarni łączy się od razu z moim telefonem i internetowym serwisem, w którym się zameldowałem. Kelnerka może mnie przywitać po imieniu i od razu wie, co lubię i jaką kawę zamawiam. A wychodząc, system automatycznie obciąża moją kartę kredytową, nie muszę nawet wyciągać jej z kieszeni. Telefonu też zresztą nie.
Albo inny przykład – wiem, że uruchomiono niedawno knajpkę sushi, gdzie dania podawane są klientom na automatycznych minihelikopterach. One „wiedzą", do kogo mają podlecieć z określonym rodzajem sushi.
Ale przed tą technologią jeszcze długa droga wymagająca postępu w dziedzinie rozpoznawania wizualnego i mowy oraz łączenia tego z danymi big data. To wymaga nie tylko nowych algorytmów – programów, ale również zmian w warstwie sprzętowej. Komputery są dziś – jeżeli chodzi o architekturę – dokładnie takie, jak były 30 lat temu. Jest procesor, pamięć, magistrala dostępu do pamięci itd. Ludzki mózg nie działa w ten sposób, nie mamy wydzielonych fragmentów zajmujących się takimi działaniami.
W przyszłości podzespoły przetwarzające i przechowujące dane będą ściśle zintegrowane, a model przetwarzania danych będzie bardziej zbliżony do tego, jak działa nasz, ludzki, mózg.
Maszyna, która pokonała ludzi
Teleturniej sprawdzający wiedzę i kojarzenie to dla maszyny zadanie trudniejsze niż np. gra w szachy. „Jeopardy!", którego polskim odpowiednikiem był program „Va Banque", wprowadzał dodatkową trudność – zagadki prezentowane były w formie zdania oznajmującego, a odpowiadający musieli dorobić do tego pytanie.
Rozgrywka trwała w dniach 14–16 lutego 2011 roku. Watson reprezentowany był przez ekran LCD. Maszynę – dziesięć szaf wielkości lodówki – ukryto na innym piętrze. Naprzeciwko stanęli mistrzowie – Ken Jennings zwyciężył w 74 programach z rzędu. Brad Rutter w „Jeopardy!" wygrał łącznie 3,2 mln dolarów. Watson nie dał im szans. Za ostatnie pytanie („Książka «Account of the Principalities of Wallachia and Moldavia: With Various Political Observations Relating to Them» Williama Wilkinsona zainspirowała jego najsłynniejszą powieść") zdobył 18 tys. dolarów (prawidłowa odpowiedź „Kim był Bram Stoker?"). Maszyna zgromadziła 77 147 dolarów, Jennings 24 tys., a Rutter 21 600 dolarów.