„Zakładamy się, że każdą z innowacji na naszej liście będzie warto obserwować w najbliższych latach" – napisali twórcy listy na łamach „Technology Review", magazynu jednej z najsłynniejszych uczelni technicznych świata – Massachusetts Institute of Technology.
Ten ranking publikowany jest od 2001 roku – wtedy „stawiano" na elastyczne tranzystory, analizę wielkich zbiorów danych czy technologie biometryczne – sprawdziło się co do joty. W ubiegłym — m.in. na gogle do wirtualnej rzeczywistości w rodzaju Oculus Rift, techniki edycji genomu (naukowcy, którzy je stworzyli, byli wymieniani w tym roku jako niemal pewni kandydaci do Nagrody Nobla), smartfony zapewniające użytkownikom prywatność czy robotyzację rolnictwa. A teraz?
1 Listę otwiera technika nakładania na obraz świata rzeczywistego – obrazu wykreowanego przez komputer. Nad takim rozwiązaniem pracują m.in. Microsoft (to pokazywane już okulary HoloLens) i niewielka firma Magic Leap. To ta druga jest jednak wymieniana jako najbardziej obiecująca. Zebrała 540 mln dolarów od takich gigantów jak Google i Qualcomm na dopracowanie systemu rzucania obrazu bezpośrednio na siatkówkę oka człowieka. W ten sposób można „oszukać" wzrok, pokazując np. wizerunek drugiej osoby siedzącej obok na kanapie, choć w rzeczywistości znajduje się ona tysiące kilometrów dalej.
Technologia ma być gotowa w ciągu jednego roku – trzech lat, szacuje MIT „Technology Review".
2 Nanoarchitektura to sztuka tworzenia struktur, których – na pierwszy rzut oka – nie dotyczą zwykłe prawa fizyki. Supertwardych i superlekkich materiałów. Miękkich jak jedwab i wytrzymałych jak stal. Albo powracających do swojego pierwotnego kształtu po całkowitym zniszczeniu.