Reklama

Deklaracje klientów coraz bliżej rynkowych cen mieszkań

Najnowszy odczyt barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego co miesiąc dla "Nieruchomości" przez obido i JLL wskazuje na kontynuację trendów rozpoczętych kilka miesięcy temu.

Aktualizacja: 31.08.2020 11:18 Publikacja: 31.08.2020 11:07

Deklaracje klientów coraz bliżej rynkowych cen mieszkań

Foto: materiały prasowe

- Deklarowane przez użytkowników obido.pl możliwości zakupowe zbliżyły się do cen ofertowych u deweloperów. Dokładnie widać to na wszystkich trzech badanych rynkach: warszawskim, krakowskim i wrocławskim- mówi Marcin Krasoń ekspert obido.pl

Barometr porównuje cenowe deklaracje osób szukających mieszkania na rynku pierwotnym (źródłem danych są użytkownicy obido.pl) ze średnimi cenami na rynku dla danej wielkości nieruchomości (dane ofertowe deweloperów). Wskaźnik skonstruowany jest tak, że wartość dodatnia oznacza, że deklaracje kupujących przewyższają stawki rynkowe, a ujemna – przewagę cen u deweloperów. Im wartość bezwzględna barometru jest wyższa, tym rozjazd pomiędzy obiema liczbami większy.

Foto: materiały prasowe

-Przed pendemią barometr wskazywał wartości mocno ujemne – ceny szybko rosły, a kupujący za nimi nie nadążali. Koronawirus ten trend zatrzymał, a wręcz odwrócił. Na wszystkich badanych rynkach barometr od kilku miesięcy wskazuje coraz wyższe wartości. Wprawdzie nadal są one ujemne, ale sukcesywnie zbliżają się do zera. A wartości jemu bliskie wskazują na rynkową równowagę pomiędzy stroną popytową i podażową - opisuje Krasoń.

Trend wzrostowy barometru jest wyraźny na wszystkich trzech rynkach, ale pomiędzy nimi nadal są spore różnice. Deklaracje kupujących niezmiennie najbardziej odbiegają od rynkowych cen w Warszawie, choć warto zauważyć, że różnice pomiędzy miastami są dziś mniejsze niż kilka miesięcy temu. Dla Warszawy wskaźnik wzrósł z -14 do -6,5 proc., co w obecnej sytuacji nie powinno zaskakiwać.

Reklama
Reklama

-Najświeższe dane GUS-u wskazują, że rynek mieszkaniowy wraca do życia. W lipcu deweloperzy rozpoczęli podobną liczbę budów co w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Z daleko idącymi wnioskami należy jednak być ostrożnym, gdyż sytuacja związana z pandemią nadal kreuje więcej pytań niż odpowiedzi- zastrzega ekspert obido.pl

Nieruchomości
Mieszkanie dla singla, dla pary, dla rodziny. To dobry czas na szukanie lokalu?
Nieruchomości
Popyt na biura nakręcają renegocjacje umów
Nieruchomości
Trójmiasto zdominowało rynek mieszkań premium. Ta część rynku też nie ma lekko
Nieruchomości
Deweloperzy lubią „obwarzanki” i kurorty. A co lubią klienci?
Materiał Promocyjny
Bieszczady to region, który wciąż zachowuje aurę dzikości i tajemniczości
Nieruchomości
„Pomysły” deweloperów, czyli jak z domu może powstać blok
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Reklama
Reklama