- Szukanie mieszkania do wynajęcia nie jest łatwe, a dodatkowo może być czasochłonne. W sierpniu i we wrześniu wśród poszukujących największą grupę stanowią studenci - mówi Anna Prorok z serwisu Szybko.pl, który pod patronatem "Rzeczpospolitej" zorganizował akcję edukacyjną pod hasłem "Wynajmuj bezpiecznie".
Lokalu szukają zarówno studenci pierwszego roku, jak i ci, którzy po raz kolejny zmieniają miejsce zamieszkania. - Oferta rynkowa jest duża i zróżnicowana. Dzięki ankiecie wykonanej na potrzeby naszej akcji, poznaliśmy oczekiwania, które ma spełniać idealne studenckie mieszkanie - mówi Marta Kosińska, analityk Szybko.pl.
Z analiz ankiety wynika, że studenci, którzy dopiero rozpoczynają naukę, pierwszego mieszkania poszukują zwykle razem ze znajomymi (42 proc.) albo też decydują się na miejsce w akademiku (29 proc.). Powodem są wysokie koszty samodzielnego utrzymania w nowym miejscu zamieszkania. Inaczej wygląda sytuacja wśród starszych studentów. Osoby, które po raz kolejny poszukują mieszkania, stawiają na samodzielność.
- W tym wariancie aż 43 proc. osób zdeklarowało chęć znalezienia samodzielnego mieszkania. Różna jest także wielkość budżetu przeznaczonego na wynajem, który zdecydowanie rośnie wraz z upływem lat i wynajmem kolejnego mieszkania. Podczas studiów wiele młodych osób decyduje się na pracę zarobkową, przez zwiększają się możliwości finansowania odpowiedniego “M” - tłumaczy Marta Kosińska.
Z badań wynika, że prawie 40 proc. osób odkłada decyzję najmu mieszkania na wrzesień, a nawet październik, chcąc zaoszczędzić na opłatach za miesiące wakacyjne. - Jednak wtedy muszą liczyć się z bardziej ograniczoną ofertą i wyższymi kosztami najmu. Od września znacznie trudniej jest negocjować z właścicielami, a mieszkania wynajmowane są na pniu” - przestrzega Anna Prorok. - To jednocześnie ostatni dzwonek dla posiadaczy dużych, 3 i 4-pokojowych mieszkań. Najkorzystniej można je wynająć w momencie, kiedy są najbardziej pożądane. Zwłaszcza, że studenci łączą się bardzo często w 3-4-osobowe grupy, by obniżyć koszty.
Dużych mieszkań poszukują przede wszystkim studenci pierwszoroczni. To właśnie dla nich cena jest kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania. 72 proc. szukających po raz pierwszy na czynsz przeznacza od 300 do 700 zł.
- Z kolei osoby, które mają już pewne doświadczenie w poszukiwaniu mieszkania na wynajem przeznaczają zdecydowanie większą część budżetów. Większość (58 proc.) deklaruje od 500 do 1000 złotych, a 19 proc. nawet od 1000 złotych w górę.
Anna Prorok zaznacza, że wciąż największym zainteresowaniem studentów cieszą się mieszkania jak najbliżej uczelni lub w centrach miast. W następnej kolejności rozpatrywane są lokale z bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym.
- Dodatkowo mieszkanie musi być umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz łącze internetowe. Ważny jest korzystny rozkład ze względu na liczbę mieszkających osób i ich komfort. Co ciekawe, obserwujemy zmianę oczekiwań wśród osób, które pierwszy wynajem mieszkania mają już za sobą - dodaje.
Eksperci portalu Szybko.pl zapytali studentów o to, czy i jak zmieniają się ich oczekiwania i warunki mieszkaniowe w ciągu lat nauki. Anna, studentka III roku ekonometrii na Uniwersytecie Warszawskim, która już po raz trzeci zmienia mieszkanie, na pytanie o to, co w tym momencie jest dla niej ważne przy wyborze zakwaterowania odpowiedziała, że lokalizacja.
- Od jakiegoś czasu równocześnie studiuję i pracuję, w związku z czym resztki wolnego czasu są dla mnie bardzo cenne i nie zamierzam ich tracić na dojazdy. Cena również jest istotna, ale za mieszkanie w odpowiadającym mi położeniu jestem gotowa zapłacić więcej. Natomiast moje wymagania odnośnie do standardu nie są szalenie wygórowane. Wystarczy, żeby lokal był zadbany i schludny. Aranżacja wnętrz będzie ważna, ale dopiero w przyszłości, przy zakupie własnego “M” - mówi Anna.
Nie jest jednak regułą, że studenci poszukujący mieszkania po raz kolejny zmieniają preferencje. - Klaudia, studentka z Uniwersytetu Łódzkiego, po raz drugi zmienia mieszkanie. Wraz ze znajomymi opuszcza dotychczasowy lokal, ponieważ właściciel zdecydował się sprzedać nieruchomość. Szuka bliźniaczego mieszkania, w podobnej lokalizacji i za podobną stawkę. Jak sama komentuje, jej decyzja uzależniona jest od programu studiów i dodatkowych zajęć - opowiadają eksperci z Szybko.pl.
- Mam świadomość tego, że moi rówieśnicy podjęli decyzję o zmianie mieszkania ponieważ pozwala im na to obecna sytuacja finansowa. Moja niestety od pierwszego roku nie uległa zmianie. Plan studiów oraz zaangażowanie w prace w kole naukowym na mojej uczelni , czasowo nie pozwalają mi na to. Wiem, jednak, że pewnie za kilka lat, już jako absolwentka, będę oczekiwać znacznie więcej - mówi Klaudia.
- Właściciele najchętniej wynajmują mieszkania studentom studiującym zaocznie i jednocześnie pracującym, co zapewnia im ciągłość wynajmu, nawet w okresie wakacyjnym. Przy zawieraniu umowy pobierana jest od najemcy kaucja, najczęściej stanowiąca jedno- lub dwumiesięczną kwotę najmu na zabezpieczenie ewentualnych zadłużeń lub zniszczeń - komentuje Anna Prorok z Szybko.pl.
-----------------------------
W ankiecie wzięło udział ponad 250 osób poszukujących mieszkania. Badanie prowadzone przez Szybko.pl zostało opublikowane w dwóch wariantach: dla osób które po raz pierwszy wynajmują mieszkanie na czas studiów i dla tych, którzy zmieniają lokum po raz kolejny.