Przyspieszą inwestycje w nieruchomości komercyjne

W 2024 roku inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce nabiorą tempa. Rok do roku mogą wzrosnąć o 10 proc. – wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej CBRE.

Publikacja: 08.03.2024 17:16

Mimo spowolnienia w 2023 roku rynek przemysłowo-logistyczny dzięki solidnym fundamentom okazał się j

Mimo spowolnienia w 2023 roku rynek przemysłowo-logistyczny dzięki solidnym fundamentom okazał się jednym z najbardziej stabilnych

Foto: Mat.prasowe

- Trend będzie szczególnie widoczny w drugiej połowie roku w sektorach przemysłowym i logistycznym oraz mieszkaniowym – przewidują autorzy raportu CBRE. - Na rynku biurowym w największych miastach w Polsce najemcy będą wciąż bardzo aktywni, a rynek handlowy do rozwoju pobudzi niższa inflacja i rosnąca siła nabywcza konsumentów. Czynnikami ryzyka pozostają sytuacja geopolityczna oraz wysoka inflacja bazowa.

Dobre prognozy

– Prognozy dotyczące gospodarki i rynku nieruchomości komercyjnych pozwalają na optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Negatywne tendencje, takie jak mniejszy wzrost PKB, wysoka inflacja i stopy procentowe, zaczynają się odwracać. Opóźniony wpływ wyższych stóp procentowych pozwala przewidywać szybszy wzrost gospodarczy, co powinniśmy zacząć odczuwać szczególnie w drugiej połowie 2024 roku – mówi cytowana w komunikacie Katarzyna Gajewska, dyrektorka w dziale badań i analiz rynku w CBRE. - Polska będzie także beneficjentem wzrostu globalnej aktywności.

Według badania CBRE przeprowadzonego wśród inwestorów Polska znalazła się na trzecim miejscu w pierwszej dziesiątce krajów, w których jest oczekiwany najwyższy zwrot z inwestycji w nieruchomości w 2024 roku. - Dodatkowo Warszawa jako jedyna stolica krajów Europy Środkowo-Wschodniej znalazła się na liście dziesięciu najbardziej atrakcyjnych europejskich kierunków inwestycyjnych – mówi analityczka.

Z prognoz CBRE wynika, że w tym roku 2024 roku wielkość inwestycji w całej Europie, także w Polsce, może wzrosnąć nawet o 10 proc. w ujęciu rocznym. Najbardziej pożądanymi sektorami będą przemysł i logistyka, na który wskazała ponad jedna trzecia respondentów zapytanych w badaniu CBRE „Investor Intentions Survey 2024” oraz rynek mieszkaniowy (28 proc. wskazań).

Stabilne magazyny, mieszkania z potencjałem 

- Mimo spowolnienia w 2023 roku rynek przemysłowo-logistyczny dzięki solidnym fundamentom okazał się jednym z najbardziej stabilnych — wynika z badań. - Aktywność najemców w Polsce tym okresie przekroczyła oczekiwania – wynajęto 5,7 mln mkw. powierzchni. To trzecia najwyższa wartość w historii rynku, mimo spadku o 15 proc. w porównaniu z 2022 roku.

Dopiero zaczyna się rozwijać sektor instytucjonalnego wynajmu mieszkań w Polsce. - Pomimo dużego zainteresowania inwestorów tego typu lokale stanowią niecały 1 proc. zasobu mieszkaniowego w sześciu największych miastach kraju. Rynek boryka się z niską podażą – czytamy w raporcie. - Dalszy rozwój sektora będzie kształtowany m.in. przez zmiany prawne, dotyczące m.in. planowania przestrzennego, warunków technicznych dla nowych budynków, w tym świadectw charakterystyki energetycznej, oraz wejście w życie przepisów tzw. nowej ustawy deweloperskiej. A potencjał wzrostu rynku instytucjonalnego najmu mieszkań jest duży – niemal jedna czwarta inwestorów z regionu CEE rozważa ulokowanie środków w tym sektorze.

Biura. Walka o talenty

- Na rynku biurowym w Polsce dominującymi trendami są optymalizacja powierzchni i poprawa jej jakości. Wynikają z potrzeby lepszej kontroli kosztów i podnoszenia atrakcyjności biur, w celu skuteczniejszego zachęcania pracowników do pracy stacjonarnej i walki o talenty. W efekcie rośnie aktywność najemców – wskazują autorzy raportu. - W 2023 roku w Warszawie wynajęto 749 tys. mkw. powierzchni, o 15-20 proc. więcej niż w latach pandemii (2020-2021), a w miastach regionalnych popyt okazał się rekordowy. Sięgnął 740 tys. mkw.

Nieruchomości
Panattoni rośnie na Pomorzu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych