Właściciele mieszkań na wynajem już apelują do przyszłych władz

Ulgi, zachęty, regulacje. Zasób mieszkań na wynajem w Polsce może być większy - ocenia stowarzyszenie „Mieszkanicznik”.

Publikacja: 20.10.2023 12:35

Właściciele mieszkań na wynajem już apelują do przyszłych władz

Foto: materiały prasowe

Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” zaapelowało, by przyszły rząd zajął się kilkoma kwestiami kluczowymi dla prywatnych posiadaczy lokali. 

Działania doraźne

Chodzi o zniesienie zmian przyniesionych przez tzw. Polski Ład. Po pierwsze, by przywrócono amortyzację mieszkań jako koszt podatkowy dla podatników podatku dochodowego rozliczających podatek od wynajmu nieruchomości mieszkalnych, a po drugie aby przywrócono możliwości rozliczenia najmu według skali podatkowej w ramach tzw. „najmu prywatnego” .

„Przywrócenie amortyzacji lokali zachęci prywatnych inwestorów do zwiększenia swojego zainteresowania lokowaniem kapitału nie tylko w nowe mieszkania ale również w stare, zapomniane budownictwo. Na rynek może trafić w niedługim czasie znaczna liczba mieszkań wypełniając lukę popytową podnosząc jednocześnie standard samych mieszkań jak i ich otoczenia. Prywatni inwestorzy pomagają często wspólnotom mieszkaniowym w zaniedbanych budynkach przeprowadzać remonty i modernizacje, przywracają dawną świetność starym kamienicom, regulują stany prawne nieruchomości” – czytamy w stanowisku.

„Mieszkanicznik” postuluje również o zwiększenie prawne bezpieczeństwa właścicieli wynajmujących mieszkania. Chodzi o ułatwienie eksmisji najemców, którzy nie wywiązują się z umowy – zarówno przez ułatwienie sądowych i prawnych procedur eksmisyjnych, jak i przez zwiększenie dostępności tymczasowych mieszkań na wynajem. Po drugie, o opracowanie programów wsparcia dla prywatnych wynajmujących, których lokale zajmowane są bezumownie, generując dla nich obciążenia finansowe. Po trzecie, o zwiększenie finansowania dla organizacji pozarządowych promujących dobre standardy zarówno wśród wynajmujących, jak i najemców.

Działania długofalowe

Organizacja postuluje też o podjęcie przez nowe władze szerszych działań na rynku mieszkaniowym. Po pierwsze, konieczny jest dynamiczny rozwój sektora lokali socjalnych, aby zaspokoić potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub społecznej. Po drugie, programy wsparcia dla najemców: wprowadzenie mechanizmów pomocowych, takich jak subwencje czynszowe lub ulgi podatkowe dla najemców o niższych dochodach. Po trzecie, wsparcie sektora prywatnego rynku nieruchomości na wynajem, by zachęcić (finansowo, legislacyjnie) prywatnych inwestorów do długoterminowego zaangażowania.

„Szacujemy, że w Polsce wynajmowanych jest ogółem około 1,8 mln mieszkań, z których zdecydowana większość długoterminowo. Zasoby gminne i oferowane przez TSB-y to jedynie około 700 tys. Pozostałe wynajmowane lokale należą do prywatnych właścicieli. Warto zauważyć również, że spis powszechny z 2021 r. ujawnił około 1,8 mln mieszkań pustych lub wynajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej – te zasoby mogłyby trafić na rynek wynajmu długoterminowego w sprzyjających ku temu warunkach prawnych i ekonomicznych” – podkreśla „Mieszkanicznik”.

Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” zaapelowało, by przyszły rząd zajął się kilkoma kwestiami kluczowymi dla prywatnych posiadaczy lokali. 

Działania doraźne

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Przystanek Ursus. Osiedle z kwietnymi łąkami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Nieruchomości
Rada nadzorcza PHN rekomenduje, by odmówić absolutoriów byłemu zarządowi
Nieruchomości
Renters.pl zawalczy o rynek najmu w naszej części Europy
Nieruchomości
Ustawa schronowa. Państwo da inwestorom czas do 2026 roku
Nieruchomości
Fala krytyki spadła na program „Na start”. Nie ma zgody w ministerstwach