W stolicy buduje się mniej biur. W cenie elastyczność

W pierwszym kwartale nie oddano w Warszawie żadnego biurowca. Do końca roku deweloperzy mają ukończyć niemal 68 tys. mkw. powierzchni - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Publikacja: 19.04.2023 14:58

W stolicy buduje się mniej biur. W cenie elastyczność

Foto: PINK

Zdaniem analityków firmy Savills jednym z największych wyzwań, z jakimi będą się zmagać najemcy biur, będzie wzrost kosztów eksploatacyjnych, który wyniesie od 30 do 60 proc., w zależności od rodzaju i specyfiki obiektu.

Centrum miasta na celowniku

Savills podaje, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na koniec marca 2023 r. wyniosły 6,25 mln mkw. – Pomimo że rynek biurowy w stolicy nie wzbogacił się w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku o żaden nowy budynek, to odnotowaliśmy pierwszy od wybuchu pandemii wzrost powierzchni w budowie – wskazują eksperci firmy. – Niemal 230 tys. mkw. biur, które wkrótce zostaną dostarczone na warszawski rynek, to jednak wciąż znacznie mniej od poziomów odnotowywanych w latach 2016-2019, kiedy to w budowie było corocznie od 700 do 800 tys. mkw.

Zdaniem ekspertów Savillsa w najbliższych latach deweloperzy będą się nadal skupiać na centrum miasta. - Nieruchomości biurowe w tej lokalizacji stanowią 65 proc. wszystkich planowanych inwestycji – czytamy w raporcie.

Jego autorzy przewidują, że w całej Warszawie do końca tego roku deweloperzy powinni ukończyć niemal 68 tys. mkw. biur, z czego wynajęto już 42 proc. – W najbardziej optymistycznym scenariuszu, zakładającym budowę wszystkich planowanych biurowców, całkowita nowa podaż w 2024 r. może przekroczyć 140 tys. mkw., a w 2025 r. może się powiększyć o kolejne 290 tys. mkw.

Przeprowadzki i renegocjacje

- Rok 2023 będzie stał pod znakiem wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Wszystko za sprawą wysokiej inflacji oraz podwyżki cen mediów – mówi cytowany w komunikacie Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w firmie Savills.

Dodaje, że spowolnienie gospodarcze zmusza najemców do większej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o wynajmie nieruchomości. - Nadchodzi czas trudnych renegocjacji oraz ponownego wzrostu ofert biur dostępnych w formie podnajmu. Możemy być też świadkami strategii optymalizacji polegających na zmniejszeniu powierzchni biura i relokacji, choć paradoksalnie nierzadko do lokalizacji droższej - bliżej centrum i o wyższym standardzie, co pozwoli zachęcić pracowników do powrotu do biur - mówi Daniel Czarnecki.

Dodaje, że mimo rosnących opłat eksploatacyjnych, koszty najmu biur w Warszawie pozostają stabilne. Miesięczne czynsze za powierzchnie w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy centrum to 22,5-25,5 euro za mkw. miesięcznie. Na Służewcu czynsze nadal wynoszą od 13 do 15 euro za mkw. miesięcznie. - Na koniec marca 2023 r. w Warszawie dostępnych było niemal 725 tys. mkw. powierzchni biurowej, co przekłada się na współczynnik pustostanów 11,6 proc. Jest on stabilny od dłuższego czasu. Od stycznia do marca w Warszawie wynajęto 158,9 tys. mkw. , to ok. 40 proc. mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Jak podaje Savills, nowe umowy najmu i relokacje odpowiadały za niemal 68 proc. popytu, a ekspansje za 5 proc. Niepewność gospodarcza i ograniczona ilość powierzchni w budowie odbiła się na niskim poziomie przednajmów (2 proc.).

Elastyczne powierzchnie

Transakcje najmu na ponad 1 tys. mkw. miały 70-proc. udział w popycie. - W pierwszym kwartale podpisano pięć transakcji na biura większe niż 5 tys. mkw. – podaje Savills. - Popyt rozkładał się dość równomiernie między najemcami z różnych sektorów gospodarki, poza sektorem usług biznesowych, który był wyraźnym liderem (20 proc.). Sektor IT wydaje się być sektorem o małym wpływie, generując zaledwie 6 proc. popytu, co jest jednym z najniższych wyników w ostatnich latach. Wcześniej było to 15 proc.

 - Biura serwisowane i coworkingowe mogą być kolejnym sposobem na przetrwanie trudnego okresu lub całkowitą reorganizację modelu pracy, i są coraz częściej rozważane nie tylko przez startupy, ale także przez uznane firmy z sektora IT czy nawet sektora finansowego – zauważa Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja najemcy) w firmie Savills i szef platformy Workthere w Polsce. - Przekłada się to na większą aktywność operatorów biur elastycznych w Warszawie.

W najbliższym czasie operatorzy planują otwarcia czterech nowych biur, w planach jest też jedna ekspansja. Łączna powierzchnia nowych biur przekroczy 14,5 tys. mkw. - Największe nowe coworki powstaną w centrum miasta w budynkach Skyliner (Mindspace, 4,4 tys. mkw.), Lixa (Loftmill, 3,3 tys. mkw.), w Warsaw Unit (OmniOffice) oraz w Wilanów Office Park (Regus 3,1 tys. mkw.) poza centrum Warszawy.

Zdaniem analityków firmy Savills jednym z największych wyzwań, z jakimi będą się zmagać najemcy biur, będzie wzrost kosztów eksploatacyjnych, który wyniesie od 30 do 60 proc., w zależności od rodzaju i specyfiki obiektu.

Centrum miasta na celowniku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Olivia Centre. Pięć pięter dla Sii
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Nieruchomości
Inwestorzy chcą być w Polsce. Liderem: biura
Nieruchomości
SAP Polska w Varso Tower. Firma zajmie niemal 1,4 tys. mkw.
Nieruchomości
Mniej życia na parterach
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Nieruchomości
Wynajem biur coraz droższy. Ale chętni są
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej