W pierwszym etapie na potrzeby orkiestry zostaną zaadaptowane trzy 120-letnie budynki instytutu. W kolejnej części ma powstać supernowoczesna sala koncertowa. - Umożliwi to Sinfonii Varsovii realizowanie całorocznego sezonu artystycznego i edukacyjnego - czytamy w komunikacie. 

Prace budowlane zajmą dwa lata. Wykona je Korporacja Budowlana Doraco, która podpisała umowę z Sinfonią Varsovią na realizację pierwszej części inwestycji.

– Będzie to nowe, unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy – mówią przedstawiciele Doraco. – Projekt zakłada modernizację pięciu zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej i budowę sali koncertowej na ponad 1850 miejsc. Zwycięski projekt Atelier Thomas Pucher z Grazu wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010 r.

Obiekty mają być oddane do użytku w pierwszej połowie 2025 roku. Wartość prac to 117,4 mln zł.

- Cieszymy się, że po latach intensywnych przygotowań i niepewności możemy nareszcie przystąpić do budowy – mówi cytowany w komunikacie Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii. - To dla nas wszystkich, tak dla muzyków, pracowników biura, jak i dla mnie osobiście, długo oczekiwana wiadomość. Za dwa lata znajdziemy się jako instytucja w zupełnie nowej, ekscytującej sytuacji. Pod koniec 2025 roku będziemy mogli zainaugurować po raz pierwszy w 40-letniej historii orkiestry całoroczny sezon artystyczny.