Nieruchomość sprzedaje Krajowa Spółka Cukrowa (KCS). Na działce o powierzchni ok. 1,5 ha przy ul. Krochmalnej mają powstać dwa budynki. - Bardzo się cieszę z transakcji pomiędzy PFR Nieruchomości a Krajową Spółką Cukrową dotyczącą zakupu terenu przy ulicy Krochmalnej, gdzie powstanie 220 mieszkań dostępnych dla mieszkańców Lublina – komentuje Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Obok swoją inwestycję (sąd okręgowy) planuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ten teren całkowicie zmieni więc swoje przeznaczenie. Obok powstają nowe drogi i cały układ zmieni się wraz z budową Dworca Metropolitalnego. Świadczy to, że ta część miasta staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia i mieszkańców, i świadczonych tam usług.

Cukrownia Lublin została otwarta w 1895 roku. Pierwotnie obejmowała 36 ha. Zakład zamknięto w 2010 roku w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego. - Od 2015 roku plac pocukrowniczy stał się przedmiotem wynajmu przez ośrodki szkolenia kierowców, które wykorzystując istniejące utwardzenia asfaltowe urządziły własne place manewrowe. W przyjętym przez radę miasta w 2018 roku planie zagospodarowania nieruchomość przeznaczono pod budownictwo wielorodzinne – informują przedstawiciele PFR Nieruchomości.

- Działka, którą sprzedajemy w Lublinie, całe pokolenia służyła mieszkańcom miasta. Cukrownia Lublin zapewniała prestiżowe zatrudnienie, rozwijała lokalną gospodarkę, łączyła ludzi, a nawet pokolenia – komentuje cytowany w komunikacie Zdzisław Salus, członek zarządu spółki KSC odpowiedzialny za obszar techniczny i zarządzania nieruchomościami. udowa w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, chociaż jest dla nas przede wszystkim decyzją biznesową, ma jednak w swoim celu wciąż służyć mieszkańcom i dawać im miejsce do życia na godnym poziomie. Z satysfakcją włączyliśmy się w ten projekt, który wpisuje się odpowiedzialność biznesową naszej firmy – podkreśla Zdzisław Salus, członek zarządu spółki KSC odpowiedzialny za obszar techniczny i zarządzania nieruchomościami.

To kolejna inwestycja spółki PFR Nieruchomości na Lubelszczyźnie. W Białej Podlaskiej w maju 2018 roku wręczono pierwsze klucze do Mieszkań+. Kolejne 108 trafi do najemców już w przyszłym roku w Świdniku.

- To działka bardzo dobrze położona, w centrum Lublina. Planujemy na niej postawić dwa budynki mieszkalne z garażem podziemnym jednopoziomowym. Budynki będą miały ok. 220 mieszkań. Struktura mieszkań będzie odpowiadała lokalnemu zapotrzebowaniu – informuje Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości. - Chcielibyśmy rozpocząć prace projektowe w pierwszym kwartale 2021 roku. Liczymy, że zakończą się pozwoleniem na budowę w drugim kwartale 2022 roku. Bardzo chcielibyśmy uzyskać pozwolenia na użytkowanie w drugim kwartale 2024 r.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest ponad 2 tys. mieszkań w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń. Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych.