Lekkie odbicie cen mieszkań w lipcu

Po czerwcowym spadku ofertowych cen mieszkań w lipcu nastąpiły niewielkie wzrosty – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Publikacja: 11.08.2022 16:00

Lekkie odbicie cen mieszkań w lipcu

Foto: Adobe Stock

W 11 z 17 badanych miast przeciętne ceny wywoławcze mieszkań wciąż są jednak niższe niż w maju.

Drożej niż rok temu

Autorzy raportu Expandera i Rentier.io zaznaczają, że w większości miast zmiany cen mieszkań są minimalne. - Wyjątkiem jest Częstochowa, gdzie pomimo lipcowego wzrostu, przeciętna cena jest o 7 proc. niższa niż w maju – mówią.  Z analiz wynika, że ofertowa cena mkw. mieszkań w tym mieście (mediana) w lipcu tego roku wyniosła ponad 6,1 tys. zł. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku jest wyższa o 11 proc.

W Radomiu mediana wywoławczych cen mieszkań w lipcu tego roku to ponad 6,3 tys. zł za mkw. to o 4 proc. mniej niż w maju, ale o 10 proc. więcej niż rok temu. W Szczecinie ceny ofertowe lokali wzrosły w ciągu roku o 15 proc., do niespełna 8,7 tys. zł. W maju tego roku były jednak wyższe o 3 proc. W Sosnowcu sprzedający mieszkania za mkw. chcą przeciętnie 6 tys. zł, o 13 proc. więcej niż w lipcu tego roku i o 2 proc. mniej niż dwa miesiące temu. W Gdyni średnia ofertowa cena mkw. mieszkań w lipcu tego roku przekroczyła 10,3 tys. zł. Jest wyższa niż w lipcu ubiegłego roku o 9 proc., ale o 2 proc. niższa niż w maju.

W Toruniu wywoławcze ceny mieszkań – mediana to niemal 7,9 tys. zł za metr – są wyższe niż rok temu o 12 proc. Od maja spadły o 1 proc. Także o 1 proc. spadły od maja ceny ofertowe mieszkań w Krakowie. Metr lokali jest wyceniany na ponad 11,3 tys. zł. To o 10 proc. więcej niż rok temu.

W Bydgoszczy ceny w ciągu roku poszły w górę o 12 proc., do niespełna 7,3 tys. zł. Od maja tego roku spadły o 1 proc. We Wrocławiu sprzedający za metr mieszkania żądają średnio niemal 10,4 tys. zł, o 15 proc. więcej niż rok temu, i o 0,4 proc. mniej niż w maju. W Gdańsku jest to odpowiednio 11,4 tys. zł za mkw. (w lipcu tego roku), 15 proc. więcej niż w lipcu 2021 r. i 0,4 proc.. mniej niż w maju tego roku), w Warszawie – niemal 13,2 tys. zł, 12 proc. i minus 0,2 proc.

W pozostałych badanych miastach jest drożej niż w maju. W Rzeszowie mediana ceny mkw. mieszkań to 7,9 tys. zł za mkw., 13 proc. więcej niż rok temu i 0,1 proc. więcej niż w maju. W Łodzi jest to 7,5 tys. zł za mkw., 9-proc. wzrost od lipca ubiegłego roku i 0,2-proc. od maja tego roku. W Poznaniu – ponad 9,4 tys. zł, 18 i 0,2 proc., w Katowicach – 7,4 tys. zł, 8 i 1 proc., w Białymstoku – ponad 8,6 tys. zł i 18 i 1 proc., w Lublinie – 8,7 tys. zł, 13 i 4 proc.

- Analizując ceny mieszkań miesiąc do miesiąca, w lipcu najmocniej wzrosły w Sosnowcu (o 4,8 proc.). W Częstochowie – o 3,4 proc. – wskazują analitycy Expandera i Rentier.io. - To te same miasta, w których w czerwcu obserwowaliśmy największe spadki. W żadnym z nich ceny nie wróciły jednak do poziomu z maja. Patrząc na dane ze wszystkich 17 badanych miast, można mówić o stabilizacji. Stabilna jest też liczba ogłoszeń. W lipcu opublikowano 34 tys. unikatowych ofert. Dla porównania w czerwcu było ich 36 tys., a w maju 32 tys.

Expander i Rentier.io

Sprzedaż w dół

Dane o średnich cenach transakcyjnych opublikował ostatnio NBP. Z analiz wynika, ze w II kwartale tego roku ceny te wciąż rosły. - Patrząc na średnie ceny transakcyjne, trzeba jednak uwzględnić, że w tym okresie znacząco spadła sprzedaż mieszkań. Deweloperzy notowani na GPW w II kwartale sprzedali o 16 proc. mniej mieszkań niż w I kwartale i aż o 41 proc. mniej niż przed rokiem – przypominają autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Wzrost cen transakcyjnych może więc częściowo wynikać z tego, że zakupów dokonywały głównie osoby o bardzo wysokich dochodach, które wybierają droższe mieszkania - o dobrym standardzie, w dobrej lokalizacji. Nabywcy o przeciętnych dochodach często nie byli w stanie uzyskać kredytu i musieli zrezygnować z zakupu. Taka zmiana struktury sprzedaży (spadek udziału tańszych mieszkań) zapewne przełożyła się na wzrost średniej ceny – tłumaczą.

Analitycy zastrzegają, że cen ofertowych i transakcyjnych nie należy porównywać jeden do jednego, a to ze względu na czas potrzebny na finalizację transakcji. - Od wystawienia ogłoszenia do podpisania aktu notarialnego może minąć nawet kilka miesięcy, zwłaszcza w przypadku zakupu na kredyt. Ceny transakcyjne w II kw. 2022 r. mogą częściowo dotyczyć zakupu mieszkań, które pojawiły się w ofercie jeszcze w I kw. – tłumaczą.

Expander i Rentier.io

W 11 z 17 badanych miast przeciętne ceny wywoławcze mieszkań wciąż są jednak niższe niż w maju.

Drożej niż rok temu

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Inwestorzy pytają częściej o dwa pokoje
Nieruchomości
Murapol Helio na Jarze. Deweloper wraca do Torunia
Nieruchomości
Matexi bierze działkę na Żoliborzu. Zapowiada kolejne zakupy ziemi w Polsce
Nieruchomości
Lokal jak długoterminowa lokata
Nieruchomości
Nowy prezes związku deweloperów. Postawmy sprawy z głowy na nogi w mieszkalnictwie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy