Transakcja obejmuje pierwszy etap kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu, składający się z dwóch połączonych budynków biurowych oraz ostatni budynek kompleksu High5ive w Krakowie. To łącznie 39,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. - To już kolejna transakcja naszej firmy zawarta ze spółką Stena Real Estate BV w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - podaje Skanska w komunikacie. - Pierwszą był zakup drugiego budynku w kompleksie biurowym Spark w Warszawie w 2020 roku.

Stena Real Estate BV to międzynarodowy podmiot działający na rynku nieruchomości, który wchodzi w skład Stena Group.

Pierwszy etap kompleksu Centrum Południe został ukończony w lipcu 2020 roku. Oferuje 28,2 tys. mkw. powierzchni biurowej i usługowej. Nieruchomość jest wynajęta niemal w 70 proc.  - To część wieloetapowego kompleksu, który docelowo zaoferuje 85 tys. mkw. powierzchni – mówią przedstawiciele spółki Skanska.

Powierzchnia trzeciego budynku kompleksu biurowego High5ive w Krakowie to z kolei 11,2 tys. mkw. Jest on wynajęty w 99 proc. Będzie to pierwszy biurowiec spółki Skanska w Krakowie z certyfikatem WELL, który jest przyznawany zdrowym miejscom pracy. Zakończenie budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku.

- Realizujemy nasz plan rozszerzenia portfela nieruchomości w Polsce dzięki zrównoważonym, nowoczesnym obiektom wysokiej jakości. Dzięki tej transakcji będziemy obecni w trzech ważnych polskich miastach - Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowych najemców wiosną – mówi cytowana w komunikacie Sofia Granlund, dyrektor zarządzająca spółką Stena Real Estate BV.

- Centrum Południe i High5ive to nasze flagowe projekty na dwóch kluczowych rynkach w Polsce. Transakcja potwierdza postrzeganie Wrocławia i Krakowa jako doskonałych miejsc do lokowania kapitału – dodaje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Pomimo wpływu, jaki na rynki transakcyjne na całym świecie wywarła pandemia, wysokiej jakości produkty są wciąż atrakcyjne dla międzynarodowych inwestorów. W szczególności są oni zainteresowani tymi core assets, które zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z założeniami ESG – dodaje Adrian Karczewicz.