Na elbląskiej Wyspie Spichrzów powstanie budynek składający się z siedmiu segmentów z charakterystycznymi spadzistymi dachami, zwróconymi w kierunku rzeki. - Ma nawiązywać do zabytkowej starówki i historycznej zabudowy tego miejsca. Inwestycja jest realizowana w ramach programu „Fabryka” – mówią przedstawiciele spółki Operator ARP, która realizuje program.

Porta Mare zaoferuje 10 tys. mkw. powierzchni biurowej, usługowej, handlowej i aparthotelowej.

- Jestem przekonany, że Porta Mare nie tylko da impuls rozwojowy Elblągowi i ściągnie do miasta firmy, które ulokują tu swoje oddziały, ale także będzie służyć wszystkim mieszkańcom – mówi cytowany w komunikacie Mariusz Domeradzki, prezes spółki Operator ARP. – Elastyczne biura będzie łatwo przearanżować. Zaoferują zróżnicowane rozwiązania dla najemców - od klasycznych gabinetów przez biura typu open space, przestrzenie coworkingowe, sale konferencyjne, sale fokusowe po wirtualny adres. Dlatego dobrze będzie się tu czuł także młody, stawiający pierwsze kroki lokalny biznes.

Partery będą przeznaczone pod usługi i handel.

Teren pod Porta Mare wskazał elbląski samorząd. – Obszar jest objęty opieką konserwatorską, która determinuje kształt budynku i proces budowy – tłumaczą przedstawiciele spółki Operator ARP. - Program „Fabryka” jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju kraju, która ma skracać dystans rozwojowy pomiędzy największymi metropoliami a miastami średnimi i małymi, które z roku na rok notują coraz większy odpływ mieszkańców oraz powolną utratę funkcji gospodarczych. Agencja Rozwoju Przemysłu, tworząc założenia programu, poprzez budowę wysokiej klasy biur, chce pobudzać potencjał średnich miast. Nowoczesne obiekty usługowo- biurowe w atrakcyjnych lokalizacjach mają nie tylko ściągnąć do miasta nowe podmioty, głównie z branży nowoczesnych usług dla biznesu, ale także pobudzić lokalną przedsiębiorczość i stanowić wizytówkę miasta.

Biurowce powstaną też we Włocławku i w Stalowej Woli. Budowa podkarpackiego biurowca ma się zacząć jeszcze w tym roku.