Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.
Sprawa spółki, która wystąpiła o dofinansowanie projektu w ramach polityki spójności. Chodziło o konkurs ogłoszony przez instytucję zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa, który miał na celu wspieranie rozwoju i innowacyjności, w tym wśród przedsiębiorstw typu spin-off i spin-out.
Schody zaczęły się już na etapie wstępnej oceny wniosku spółki. W maju 2021 r. instytucja zarządzająca wezwała ją do poprawy dokumentacji aplikacyjnej. Konkretnie korekty budżetu w zakresie przypisania wydatku „domek – houseboat do kategorii kosztu środki transportu". Co w praktyce oznaczało konieczność obniżenia kwoty kwalifikowanej wydatku, którego wysokość stanowi główną część projektu.
Firma odpowiedziała jednak, że korekta nie jest potrzebna. Jej zdaniem kategoria nie ulegnie zmianie, ponieważ koszt ten będzie kwalifikowany jako „nabycie środka trwałego". Wydatek domek na wodzie nie dotyczy bowiem środków transportu. W ewidencji środków trwałych owe „domki" będą zakwalifikowane do kategorii 806 (kioski, budki, baraki, domki campingowe itp.).
Spółka przekonywała, że główną ich funkcją jest ta mieszkalna, a możliwość pływania jest tylko dodatkową, nieobowiązkową cechą. Pływanie za pomocą silnika elektrycznego to nowość na rynku i stanowi o atrakcyjności planowanej usługi, która gwarantuje nocleg z wieloma dodatkowymi atrakcjami.