Dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za trzeci kwartał tego roku publikuje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
Źródłem informacji są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cresa, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills).

Z analiz wynika, że na koniec III kwartału 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych to ponad 5,95 mln mkw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi (po Warszawie) są Kraków (ponad 1,6 mln mkw. biur), Wrocław (ponad 1,2 mln mkw.) i Trójmiasto (923,5 tys. mkw.).

- Od lipca do września oddano do użytku cztery inwestycje o łącznej powierzchni biurowej 19,3 tys. mkw. – podaje PINK. - Największe inwestycje ukończone w tym okresie to Kolońska Park (7,9 tys. mkw., Dzida-Jazgar) w Katowicach oraz drugi etap inwestycji Ocean Office Park A (5,2 tys. mkw., Cavatina) w Krakowie. Od początku  roku na rynek dostarczono łącznie 15 budynków o powierzchni biurowej prawie 146 tys. mkw.

Na koniec III kwartału współczynnik pustostanów szacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych to 13,5 proc., co daje łącznie 805,7 tys. mkw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz. – To więcej niż w poprzednim kwartale ( o 0,1 pkt proc.) i w analogicznym okresie ubiegłego roku (o 1,6 pkt proc.). Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (16,8 proc.), najniższy w Szczecinie – 5,8 proc.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe na ośmiu rynkach regionalnych osiągnął w III kw. 113,1 tys. mkw.-  Łącznie od początku roku popyt na biura poza Warszawą wyniósł 379,5 tys. mkw. Najwyższy udział w strukturze popytu w III kw. 2021 r. przypadł na nowe umowy – 66 proc., udział renegocjacji wyniósł 26 proc., a ekspansje obejmowały zaledwie 8 proc. wszystkich transakcji.

-  Ponad połowa powierzchni biurowej wynajętej w miastach regionalnych w III kwartale znajdowała się w dwóch największych ośrodkach biurowych – w Krakowie i Wrocławiu – wskazuje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych. 

Największe transakcje zawarte od lipca do września to renegocjacja umowy przez poufnego najemcę z sektora bankowego w budynku Olivia Star w Gdańsku na 5,4 tys. mkw. oraz dwie umowy przednajmu w Krakowie zawarte przez Pepsico w budynku Brain Park A na 5,3 tys. mkw., a także (przez poufnego najemcę z branży produkcyjnej) w budynku MK29 na 5,1 tys. mkw.