Budowę centrum logistycznego w podwrocławskich Magnicach rozpoczyna spółka GLP. Na 50-hektarowym terenie powstanie Wrocław V Logistics Centre o powierzchni ok. 240 tys. mkw. Budynek o powierzchni ponad 41 tys. mkw. ma być gotowy w 2022 r. W sumie, jak zapowiada deweloper, może powstać pięć obiektów od 28 do 84 tys. mkw. powierzchni najmu. – Możliwe jest też połączenie kilku budynków w jeden o powierzchni ponad 110 tys. mkw. – mówią przedstawiciele GLP.

Wrocław V Logistics Centre będzie certyfikowany w systemie BREEAM. Obiekty mają być wyposażone w ekorozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii. Deweloper zapowiada m.in. cyfrowy system sterowania oświetleniem, będą też świetliki dachowe. Drogi dojazdowe i parkingi na terenie inwestycji będą doświetlone lampami LED. Jest także możliwość montażu paneli fotowoltaicznych.

Najemcy będą mogli na bieżąco kontrolować zużycie prądu, gazu i wody dzięki tzw. smart meteringowi. – Nasz projekt jest zgodny z wytycznymi certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie „very good". Pozwala nam i naszym klientom realizować ambitne cele w zakresie redukcji śladu węglowego – podkreśla Michał Szczepaniak z GLP.

Ekspansję w Polsce zapowiada GARBE Industrial Real Estate. Firma z branży nieruchomości logistycznych i przemysłowych w Europie zatrudniła właśnie zespół odpowiedzialny za działalność w Polsce.

– Rozpoczęcie działalności w Polsce to część strategii naszej ekspansji na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczą przedstawiciele firmy. – Równolegle z tworzeniem lokalnego zespołu pozyskaliśmy od Hubergroup pierwszy obiekt w Polsce. To powstający we Wrocławiu w formule BTS budynek produkcyjno-magazynowy o powierzchni 22 tys. mkw. – podaje firma. Obiekt trafił w nowe ręce na 20 lat w ramach transakcji sale & leaseback.

Inwestycje zapowiada MDC2, deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych. W 2022 r. firma ma rozpocząć prace nad MDC2 Park Gliwice i MDC2 Park Łódź South. Łączna powierzchnia obiektów: ponad 117 tys. mkw.

Do polskich magazynów wprowadzają się kolejni najemcy. Rynek obfituje w duże transakcje najmu. Nowym najemcą w parku logistycznym Panattoni Park Sosnowiec I została właśnie spółka ITM Baza Poznańska. Należąca do Grupy Muszkieterów i specjalizująca się w składowaniu produktów oferowanych za pośrednictwem sklepów Intermarché i Bricomarché spółka wynajęła 13 tys. mkw. powierzchni.

W negocjacjach reprezentowała najemcę firma doradcza Cresa Polska. Jak mówi Jakub Kurek z Cresy, firma ma możliwość ekspansji w sosnowieckim parku logistycznym.

W pełni skomercjalizowane jest już centrum logistyczne Park Hillwood Wrocław Wschód. Do tego obiektu firmy Hillwood wprowadziła się właśnie firma transportowa Regestam. Zajęła ponad 17,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Cały park składa się z siedmiu hal o łącznej powierzchni ponad 210 tys. mkw.

Na rynek magazynów wpływa szybki rozwój e-handlu. Znaczenie ma zmiana nawyków zakupowych, m.in. spożywczych. Z analiz firmy doradczej CBRE wynika, że w czasie pandemii co piąty Polak przekonał się do zakupów spożywczych przez internet.

– Wzrost popytu generowanego przez sieci spożywcze na rynku magazynowym charakteryzuje się większą dynamiką niż popytu całkowitego – komentuje Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE. – Całkowity popyt na magazyny w 2020 roku zwiększył się o 21 proc. rok do roku, a zapotrzebowanie ze strony rynku żywności urosło aż o 124 proc. Ta tendencja będzie utrzymywać się w kolejnych miesiącach – przewiduje.