Samorządy protestują przeciwko przepisom ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Została przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Czytaj także: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - Sejm uchwalił przepisy

Na uwłaszczeniu mają skorzystać właściciele lokali w blokach oraz domów jednorodzinnych. W zamian za uwłaszczenie mieliby płacić przez 20 lat tyle, ile wynosiła ich ostatnia roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego.

Na ustawie suchej nitki nie zostawiają największe organizacje samorządowe.

– Rząd nie konsultował projektu w wersji, którą przekazał do Sejmu, z Komisją Wspólną Samorządu i Rządu – mówił Edward Trojanowski ze Związki Gmin Wiejskich RP. – Tymczasem różni się on od tego, który konsultowano z komisją przed dwoma laty.

Związek Miast Polskich jest równie krytyczny.

– W świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2015 r. każde odgórne wywłaszczenie gmin będzie niekonstytucyjne, zwłaszcza że nie nastąpi na cel publiczny. – twierdzi Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Według niego nowa regulacja jest zbędna, ponieważ istnieje od lat procedura przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, z której gminy korzystają, stosując bonifikaty.

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie ZMP zaproponował, by przekształcenie użytkowania wieczystego z mocy prawa pozostawić tylko dla gruntów Skarbu Państwa, a do gminnych go nie stosować.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Posłowie się na to nie zgodzili. Uwzględnili kilka mniej ważnych propozycji, które zgłosili samorządowcy. Odbyło się też spotkanie przedstawiciela organizacji samorządowych z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, czyli autorem tego projektu.

Zastrzeżenia do konstytucyjności ustawy uwłaszczeniowej miało również biuro legislacyjne Sejmu.

– Konstytucyjność rozwiązania polegającego na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów, także gruntów, których właścicielami są jednostki samorządu terytorialnego, może budzić wątpliwości, w szczególności z art. 165 w związku z art. 167 ust. 1 i 2 konstytucji – mówił legislator Łukasz Nykiel podczas prac nad projektem w sejmowych komisjach Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego.

W tym tygodniu ustawą uwłaszczeniową zajął się Senat. Zgłoszono szereg poprawek doprecyzowujących. Wkrótce rozpatrzy je cała izba. ©?