Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają na rynek nieruchomości komercyjnych. Jak zmieniają rynek biur?
Technologie pomagające efektywnie zarządzać budynkiem i minimalizować ryzyko awarii oraz niebezpiecznych zdarzeń są w budynkach od lat (systemy SAP, DSO, BMS). Polem rewolucji technologicznej będzie inny obszar – smart office, czyli rozwiązania zintegrowane z systemami operacyjnymi smartfonów oraz internet rzeczy (IoT). To naturalne – rynek biurowy podąża za trendami, które są widoczne w innych obszarach i zyskują na znaczeniu.
Jednym z pionierów wprowadzania takich rozwiązań jest Skanska. Deweloper wprowadził szereg innowacji w swoich nieruchomościach, czego przykładem jest kompleks Spark. System Connected by Skanska jest rewolucyjny pod wieloma względami – wprowadza wiele innowacyjnych udogodnień dla pracowników budynku i łączy jego użytkowników. Pozwala zapłacić za miejsce parkingowe przez telefon czy zarządzać dostępnymi miejscami w obrębie danej firmy i udostępniać je dla gości za pośrednictwem aplikacji. Do poruszania się po budynku nie jest już potrzebna plastikowa karta. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją. Wokół niej buduje się wiele nowych funkcjonalności, np. możliwość podglądu menu lokalnej kantyny. Celem jest maksymalne ułatwienie życia najemcom i dostarczenie im rozwiązań sprzyjających optymalizacji czasu. Dzięki takim innowacjom ich pracownicy efektywniej go wykorzystują.
Najemcy w Warszawie są dziś w niełatwej sytuacji. Nie da się od ręki wynająć powierzchni w najbardziej nowoczesnych obiektach. Te najlepsze są już dawno zajęte, a nowe dopiero powstają.
Warszawski rynek komercyjny rozwija się bardzo dynamicznie. Przykładem jest intensywny rozwój Woli czy aktywność deweloperów w Centralnym Obszarze Biznesu. Tak znaczna dynamika zmian sprawia, że kluczową rolę w procesach relokacji odgrywają doradcy, którzy znają rynek, śledzą zmiany i potrafią trafnie prognozować. Ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie klientów do procesu tak, aby był on dla nich maksymalnie zoptymalizowany finansowo i bezpieczny. Ograniczona podaż przy jednocześnie rosnącym popycie sprawia, że pojęcie „rynku najemcy" się dezaktualizuje. Rynek nieruchomości dojrzewa, oferta jest coraz szersza i bardziej zróżnicowana, również w obszarze powierzchni zwalnianych przez firmy przeprowadzające się do nowych budynków lub konsolidujących działalność. Planując relokację należy uwzględnić coraz więcej czynników. Absolutna podstawa to czas – działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Im wcześniej zaczniemy proces, tym więcej można zyskać, zwłaszcza w przypadku biurowców będących we wczesnej fazie budowy. Kiedy więc zacząć działać, jeśli szukamy biura na rok 2020-2021? Teraz!
Podobne reguły dotyczą renegocjacji umów. Właściciele budynków również śledzą bieżące trendy. Odpowiednio wczesne zapewnienie sobie optymalnych warunków przedłużenia kontraktu najmu zabezpieczy klienta przed zaskakującą podwyżką czy odmową udziału właściciela w koszcie remontu czy podwyższenia standardu zajmowanej powierzchni. Starzejące się, nienowoczesne biuro może znacząco utrudnić firmie rekrutację. Dobrzy pracownicy są rozchwytywani, a jakość biura ma coraz bardziej istotne znaczenie przy wyborze pracodawcy.