Jako klienci szukaliśmy w Warszawie niewielkiego biura, w którym chcielibyśmy prowadzić działalność doradczą. W zasadzie wystarczy prąd i dostęp do Internetu. Interesowały nas powierzchnie do 100 mkw. niedaleko centrum. Na wynajem metra lokalu moglibyśmy wydawać nie więcej niż 10 euro miesięcznie. Co zaoferowały nam biura pośrednictwa?

W agencji Metrohouse & Partnerzy usłyszeliśmy, że znalezienie niewielkiego biura w centrum miasta za podaną przez nas stawkę nie będzie łatwe. – Mogę zaproponować powierzchnie różnej wielkości w chronionym biurowcu z recepcją przy ul. Suwak na Mokotowie. Stawka za wynajem mkw. wynosi tu niecałe 10 euro miesięcznie – usłyszeliśmy od pośredniczki z Metrohouse & Partnerzy. – Do centrum miasta jest stąd ok. 7 km – dodaje.

Za pośrednictwem tego biura moglibyśmy wynająć także

91-metrowy lokal użytkowy na parterze bloku mieszkalnego przy ul. Szklanych Domów na Pradze-Południe. Na mkw. pomieszczenia w tej lokalizacji wystarczy nam trzydzieści parę złotych. Podobne powierzchnie moglibyśmy mieć we Włochach. – Im dalej od centrum, tym łatwiej o odpowiadającą pani ofertę – podkreśla przedstawicielka biura Metrohouse & Partnerzy. Jeśli upieralibyśmy się przy ścisłym centrum, agencja może nam zaproponować 90-metrowy lokal w Śródmieściu w kamienicy z 1905 roku za 37 zł za mkw. – Jest to jednak czwarte piętro – zastrzega konsultantka.

Pośredniczka z Brandt Nieruchomości potwierdza, że wynajęcie biura w dobrym standardzie w centrum miasta za 10 euro za mkw. graniczy z cudem.

– Jeśli znajdziemy taką ofertę, na pewno chodzi o powierzchnię z jakimiś mankamentami. Albo będzie to ostatnie piętro w budynku bez windy, albo totalnie zrujnowany lokal – mówi pośredniczka. Dodaje, że na wynajęcie mkw. biura w dobrym standardzie w centrum trzeba mieć ok. 60 – 65 zł. Czasem trafiają się jednak nieco tańsze powierzchnie. – Mogę zaproponować trzypokojowy lokal użytkowy w biurowcu nieopodal Marriotta. W budynku mają swoje siedziby kancelarie handlowe. Stawka za mkw. to 53 zł miesięcznie – podaje pośredniczka z Brandt Nieruchomości.

W Prosper House znaleźliśmy 76-metrowy lokal użytkowy przy ul. Złotej. Stawka za mkw.: 40 zł miesięcznie.

– Biuro z dwoma pokojami znajduje się w starej, wyremontowanej kamienicy niedaleko Złotych Tarasów. Mieszkania w tym budynku właściciel zaadaptował na biura. Większość lokali jest już wynajęta. Oprócz tego 76-metrowego lokalu jest jeszcze 33-metrowy. Można je połączyć – mówi pośrednik z Prosper House. W tej agencji do wynajęcia są także 53- i 26-metrowe lokale na piątym piętrze biurowca w al. Solidarności. Stawka za mkw.: ok. 50 zł. – Ale opłaty eksploatacyjne są tam stosunkowo niskie. Ostateczne warunki można negocjować – mówi pośrednik.

W agencji Alpha Consulting usłyszeliśmy, że 10 euro na mkw. powierzchni w biurowcu w centrum to za raczej za mało. – Potrzeba ok. 12 – 15 euro. Ale za taką stawkę możemy próbować szukać mieszkania zaadaptowanego na biuro – mówi pośrednik z Alpha Consulting.

Za pośrednictwem tej firmy możemy też wynająć np. 107-metrowy lokal na 22. piętrze w budynku Babka Tower. Stawka najmu: 4,5 tys. zł miesięcznie. Za wynajem mkw. 120-metrowego lokalu przy ul. Kredytowej właściciel chce 42 zł miesięcznie.