Władze poinformowały, że kupcy pochodzą z USA, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i Argentyny. - To była inwazja, ale pozytywna - podsumował wyniki aukcji Giuseppe Cacioppo, zastępca burmistrza Sambuca di Sicilia.

Ostatecznie nieruchomości sprzedano w przedziale cenowym  od 1 euro do 25 tys. euro. Nowi właściciele zostali zobowiązani do wyremontowania zrujnowanych domów za co najmniej 15 tys. euro (). Mają na to trzy lata. A także musieli wpłacić kaucję w wysokości 5 tys. euro, które zostaną im zwrócone po zakończeniu remontu.

Adobe Stock

Kilka miesięcy wcześniej władze Sambuca di Sicilia sprzedały kilkadziesiąt najbardziej atrakcyjnych i znajdujących się w dobrym stanie nieruchomości za łączna sumę niemal miliona euro.

Najatrakcyjniejsze włoskie miasteczko sprzedaje domy za 1 euro

Sambuca di Sicilia to niewielkie miasteczko z dostępem do Morza Śródziemnego. W 2016 roku wygrało nawet konkurs telewizji RAI, otrzymując tytuł najatrakcyjniejszego miasta w całych Włoszech.

W Sambuca di Sicilia mieszka zaledwie 6 tysięcy osób i powoli się wyludnia. W miasteczku jest coraz więcej pustych i niszczejących domów, a ich konserwacja i utrzymanie staja się poważnym obciążeniem dla miejskiej kasy. Aby przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców, gmina Sambuca di Sicilia postanowiła wystawić dziesiątki opuszczonych domów na sprzedaż. Niektóre domy można było kupić bezpośrednio od gminy nawet za jedno euro.

Sambuca di Sicilia od lat jest popularnym miastem turystycznym. Miasto znajduje się na wzgórzu z którego widać Morze Śródziemne - samym środku rezerwatu przyrody. Poza pięknymi plażami ma tez kilka zabytków, jak np. ruiny zamku emira Zabuta Al-Araba, który w 830 roku podbił miasteczko, kilka kościołów, które kiedyś były meczetami i zachowały charakterystyczne dla tych budowli elementy architektoniczne, są trzy pałace oraz ruiny arabskiej fortecy nad jeziorem (Lago Arancio), która w znacznej części przykrywa woda i jest dostępna dla turystów tylko przez 6 miesięcy w roku. W okolicy są też ruiny starożytnych greckich budowli.