Develia kontynuuje spieniężanie portfela nieruchomości komercyjnych – zgodnie ze strategią skupia się bowiem na budownictwie mieszkaniowym. Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży warszawskiego biurowca Wola Retro funduszowi Advent. Szacunkowa wartość transakcji to 70 mln euro netto (330 mln zł), ostateczna cena będzie zależeć od określonych czynników. Dopięcie formalności i zamknięcie transakcji spodziewane jest do końca kwietnia.

Biurowiec Wola Retro liczy prawie 26 tys. mkw. i na koniec września był wynajęty w 86 proc. Wartość brutto szacowana była na prawie 360 mln zł, a netto 220 mln zł. W budynku mieści się m.in. kwatera główna giełdowego Budimeksu.

Do zbycia pozostanie jeszcze centrum handlowe z częścią biurową Arkady Wrocławskie o powierzchni 38 tys. mkw. i wynajęte w 94 proc. na koniec III kwartału. W lutym Develia zawarła list intencyjny w tej sprawie. Na koniec września nieruchomość wyceniana była na 203 mln zł brutto i 145 mln zł netto.

W 2022 r. Develia sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) 1634 mieszkania, o 15 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale spółka znalazła nabywców na 409 lokali, o 3 proc. mniej rok do roku, ale i 57 proc. więcej niż w III kwartale ub.r.