Smartfony zmieniły nasz sposób życia. Łączą nas z przyjaciółmi i rodzinami za pomocą rozmów telefonicznych, wiadomości tekstowych i zdjęć. Ostrzegają przed zmianami pogody i korkami w drodze do pracy. Pozwalają być na bieżąco i nie tracić kontaktu z klientami.

Teraz możemy do tej listy dopisać kolejny element: smartfony mogą pomóc neurochirurgom w wykonywaniu skomplikowanych operacji.

Mauricio Mandel z San Paulo w Brazylii wraz z zespołem opisał w czasopiśmie „Journal of Neurosurgery” urządzenia smartfon – endoskop do stosowania w chirurgii o niskiej inwazyjności. Autorzy uznali to urządzenie za łatwe w użyciu, wydajne i opłacalne oraz doskonałe narzędzie edukacyjne dla mniej doświadczonych neurochirurgów.

Neuroendoskopia jest zabiegiem neurochirurgicznym wykonywanym w wybranych przypadkach w celu skorygowania wodogłowia, usunięcia nowotworów, leczenia chorób naczyniowych i wielu innych zaburzeń. Zabiegi neuroendoskopowe zazwyczaj skutkują zmniejszeniem bólu, krótszym czasem rekonwalescencji i mniejszą blizną niż w przypadku tradycyjnej chirurgii. Poprzez małe nacięcie wprowadza się sztywny lub elastyczny neuroendoskop, aby dotrzeć do celu.

Urządzenie wyposażone jest w oświetlenie pola chirurgicznego oraz kamerę, która wysyła obrazy do pobliskiego monitora wideo. Narzędzie zawiera również kanały i porty, przez które chirurdzy mogą wprowadzać instrumenty i sterować nimi oraz nawadniać miejsce operacji.

Autorzy artykułu opisują swoje doświadczenia 42 różnych zabiegów neurochirurgicznych z wykorzystaniem zestawu smartfon – endoskop w miejsce monitora komputerowego. Chirurg skupiał się na ekranie telefonu, natomiast obraz kontrolny przekazywany był do monitora umieszczonego w innym miejscu sali operacyjnej za pomocą sygnału wi-fi. Pozostała część zespołu kontrolowała na monitorze przebieg operacji.

Chirurdzy, którzy przetestowali urządzenie smartfon – endoskop, uznali, że obraz jest wystarczającej jakości i nie wrócili do konwencjonalnej metody. W każdym przypadku urządzenie działało prawidłowo. Wszystkie operacje zakończyły się sukcesem i bez komplikacji związanych z nowym rozwiązaniem.

Lekarzom podobało się, że smartfon jest mały, lekki i łatwo mocuje się do endoskopu. Pomimo niewielkich rozmiarów ekranu jego obraz w wysokiej rozdzielczości i zapewnia doskonały widok miejsca operacji. Ponadto obrazy oglądane przez głównego chirurga mogą być jednocześnie udostępniane pozostałej części zespołu operacyjnego na monitorze wideo, przesyłane strumieniowo do innych współpracowników lub stron internetowych oraz rejestrowane w celach poglądowych i edukacyjnych.