Psi charakter ukryty w DNA

Fragment genomu odpowiadający za różnice między rasami psów zidentyfikował międzynarodowy zespół naukowców

Publikacja: 25.06.2008 01:21

Psi charakter ukryty w DNA

Foto: Corbis

Rasy psów różnią się między sobą wielkością, kształtem ciała, długością sierści, a także usposobieniem tak bardzo, że niekiedy trudno uwierzyć, że jest to ten sam gatunek. Wysokość psów waha się od ok. 25 centymetrów do nawet metra, a waga – od jednego do prawie 100 kilogramów. Jedne nadają się lepiej do obrony, inne do zabawy, a jeszcze inne są typowymi psami pasterskimi. Ze wszystkich gatunków ssaków to właśnie psy wykazują największą różnorodność.

Co sprawia, że poszczególne rasy tak odbiegają od siebie wyglądem i zachowaniem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy – genetycy z amerykańskiego National Human Genome Research Institute, Uniwersytetu Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition należącego do korporacji Mars.

Mars dostarczył ok. 13 tys. próbek psiego DNA, które przesyłali właściciele zwierząt na całym świecie. Naukowcy podkreślają, że w tej bazie danych znalazły się próbki pobrane od przedstawicieli większości z ok. 350 ras psów. Dzięki temu naukowcy mogli porównać fragmenty genomów różnych zwierząt. Poszukiwali niewielkich różnic genetycznych – tak zwanych polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (w skrócie SNP). Okazało się, że nie tylko cechy fizyczne psów są zapisane w ich genach, ale również usposobienie.

[wyimek]350 - tyle istnieje różnych ras psów. Dotychczas różnice genetyczne między nimi nie były badane[/wyimek]

– To istotne osiągnięcie, które stało się możliwe dzięki współpracy najlepszych genetyków – mówi dr Paul G. Jones z Mars Veterinary, jeden z autorów badań opisywanych w piśmie „Genetics”. – Przełoży się ono na wymierne korzyści dla psów i ich właścicieli. Stosując podobne badania genetyczne, będziemy mogli odszyfrować, w jaki sposób geny odpowiadają za cechy fizyczne i psychiczne charakterystyczne dla poszczególnych ras.

Jakie korzyści mogą płynąć z odkrycia regionu DNA odpowiadającego za różnice między rasami psów? – W przyszłości ta metoda pozwoli przygotowywać produkty lepiej odpowiadające zwierzętom, a to z kolei przełoży się na ich zdrowie – przekonuje dr Jones.

Mars jest producentem m.in. karmy dla zwierząt domowych. Ale na tym nie koniec. – Genetyczne informacje dotyczące cech psychicznych zwierząt powiedzą nam m.in. o ich temperamencie, posłuszeństwie, potencjale wyszkolenia – tłumaczy naukowiec. – To umożliwi na przykład weterynarzom lepsze dobranie psa do potrzeb przyszłego właściciela i jego stylu życia.

Wszystkie dzisiejsze rasy psów wywodzą się od wilka. Najstarsze znalezione szczątki „prapsów” pochodzą z regionu Egiptu i Indii. Szacuje się, że zostały udomowione ok. 12 – 15 tys. lat temu.

[ramka]Testy DNA psów prowadzone przez Mars

[link=http://www.wisdompanel.com]www.wisdompanel.com[/link][/ramka]

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego