Zgodę wydało francuskie Ministerstwo Kultury i konserwator odpowiedzialna za jaskinię – Muriel Mauriac. Celem tej wizyty było zademonstrowanie skutków prac zabezpieczających i ukrócenie krążących od pewnego czasu pogłosek o pogarszającym się stanie prehistorycznych obrazów.
Jest to jedno z najwspanialszych stanowisk archeologicznych na świecie. W Akwitanii, w południowo-zachodniej Francji, przetrwały malowidła z epoki lodowcowej, sprzed 18 tys. lat.
Dziennikarze weszli do groty ubrani w sterylne kombinezony, lateksowe rękawice, maski na twarz i aparaty do oddychania. Stopy, bez obuwia, chronione były dwoma warstwami pokrowców. Przeszli przez cztery śluzy, dzięki którym wewnątrz utrzymywana jest stała temperatura 12,3 st. C. Musieli się poddać procedurom towarzyszącym wchodzeniu na blok operacyjny. O używaniu kamer filmowych i aparatów fotograficznych nie było mowy. Wizyta trwała zaledwie 45 minut, ponieważ w ciągu całego roku człowiek może przebywać w Lascaux jedynie 800 godzin. Limit ten wyczerpują praktycznie wyłącznie konserwatorzy.
Chemia nieco zawiodła
– Czarne plamy spowodowane rozwojem grzybów, które pojawiły się przed kilkoma laty, maleją. Jesteśmy zadowoleni z takiego obrotu sprawy, ale wciąż czujni. Plamy się cofają, lecz wciąż nie wiemy dlaczego. Prowadzone są symulacje, aby wiedzieć, jakich substancji używać, gdyby pojawiły się grzyby – powiedział prof. Yves Coppens, przewodniczący 14-osobowej międzynarodowej rady naukowej zajmującej się ochroną tego zabytku.
Paradoksalnie niebezpieczeństwo pojawiło się po raz ostatni z powodu nowoczesnych środków i prac konserwatorskich. W latach 2000 – 2001 przeprowadzono renowację systemu klimatyzacji. Robotnicy nie używali sterylnego obuwia i nieświadomie wprowadzili do groty mikroskopijny grzyb z gatunku Fusarium. Wprawdzie Laboratorium Badań Obiektów Historycznych w Champs-sur-Marne (LRMH) opracowało środek grzybobójczy, lecz okazał się nieodpowiedni, ponieważ został zniszczony przez bakterię Pseudomonas florescens. Skuteczne okazało się zastosowanie antybiotyku – polimeksyny.