Dane uzyskane przez naukowców z międzynarodowego Obserwatorium Sahary i Sahelu z siedzibą w Tunisie sprawiają, że obraz ten jest jeszcze bardziej optymistyczny.
A jednak przybywa
Na podstawie danych satelitarnych z lat 2003–2010 analizowali oni zmiany ciężaru właściwego skorupy ziemskiej w północnej Afryce. Danych dostarczał satelita Grace (Gravity Recovery and Climate Experiment), NASA umieściła go na orbicie w 2002 r. Wahania tego parametru wskazują na zawartość i zmiany zasobów wody w skorupie ziemskiej.
Wcześniej sporządzane modele hydrologiczne dla tego regionu wskazywały, że podziemne zasoby wody nie są odnawialne, podobnie jak złoża ropy czy węgla. Tymczasem dane satelitarne wskazują na coś innego, okazuje się, że w okresie ośmiu lat (2003–2010 r.) zasoby uzupełniane były o od 1,4 do 4,4 km sześc. wody, co odpowiada wzrostowi poziomu podziemnych zbiorników od 2 do 4 milimetrów rocznie. Woda dopływająca do podziemi pochodzi z opadów atmosferycznych. Wyniki tej analizy zamieściło pismo „Geophysical Research Letters".
Jak wielkie, jeszcze nie poznane zasoby wody mogą się kryć pod Saharą, świadczy odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Bordeaux. Zlokalizowali oni w Libii, pod piaskiem pustyni, koryto rzeki tak dużej jak Nil. Zespół prof. Philippe'a Paillou analizował dane przekazane przez radar zainstalowany na satelicie ALOS Japońskiej Agencji Kosmicznej. Radar ujawnił rozwiniętą sieć rzeczną, główne koryto i wiele dopływów. Rzeka płynęła na północ, wpadała do morza Śródziemnego. Obecnie jej koryto kryje się pod warstwą piasku grubości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Dokładny przebieg rzeki uchwycono na przestrzeni 1200 km. Skończyła swój żywot zasypana piaskiem Sahary zaledwie kilka tysięcy lat temu.
Odnawialne podziemne zasoby wody pod Saharą stwarzają możliwości rozwoju irygacji ziem uprawnych w obrębie oaz, a to z kolei będzie sprzyjało rozwojowi lokalnego rzemiosła i turystyki. Naukowcy z Obserwatorium Sahary i Sahelu pracują obecnie nad programem racjonalnego wykorzystywania tych zasobów. Według szacunków, populacja Sahary i Sahelu osiągnie w 2030 roku 8 milionów ludzi.
Podziemne jezioro
Także na południu Afryki odkryto wielkie zasoby wody. Naukowcy z Niemieckiego Federalnego Instytutu Geologii i Surowców Naturalnych odkryli w Republice Namibii podziemny zbiornik nazwany Ohangwena II (od regionu na północy kraju). Znajduje się on na głębokości 300 m i rozciąga się częściowo także pod terytorium Angoli.