Czy to grobowiec Cervantesa?

Hiszpańscy badacze uważają, że znaleźli szczątki Miguela de Cervantesa — autora słynnego „Don Kichote”. W krypcie kościoła na terenie kompleksu klasztornego trynitarzy w Madrycie badacze odkryli część skrzyni trumiennej z inicjałami pisarza.

Aktualizacja: 28.01.2015 17:17 Publikacja: 28.01.2015 16:47

Portret pisarza namalowany przez Juana de Jáuregui. Eksperci wątpią, że ten wizerunek jest autentycz

Portret pisarza namalowany przez Juana de Jáuregui. Eksperci wątpią, że ten wizerunek jest autentyczny

Foto: Wikipedia

— Znaleźliśmy fragmenty skrzyni oraz kości, a także deski z inicjałami M. C. utworzonymi z pinezek — powiedział Francisco Etxeberria, antropolog kierujący poszukiwaniem szczątków wybitnego pisarza.

Znalezione szczątki zostały wydobyte i poddane będą gruntownym badaniom przez specjalistów medycyny sądowej. Identyfikacja szczątków Cervantesa opierać się będzie specyficznych cechach fizycznych.

— Jesteśmy jeszcze bardzo daleko od uzyskania ostatecznych wyników badań — przyznał Etxeberria. — Zapewne potrwają one bardzo długo.

Pracujący od kwietnia 2014 roku zespół naukowców wyposażony w kamery, skanery i georadary przy okazji zidentyfikował w krypcie 33 komory z pochówkami.

Cervantes został pochowany nazajutrz po śmierci (zmarł 22 kwietnia 1616 roku). W tym samym tygodniu umarł inny wielki pisarz – William Shakespeare.

Nieśmiertelną sławę Cervantesowi przyniosła powieść „Przemyślny szlachcic Don Kichote z La Manczy" opublikowana w dwóch częściach w latach 1605 i 1615 i przetłumaczona na wiele języków świata. Przez wieki powieść wywierała ogromny wpływ na literaturę, malarstwo, muzykę, teatr i film.

Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach
Materiał Partnera
Motory molekularne. Tak naukowcy uczą nanocząsteczki kręcić się na zawołanie
Nauka
Połączenie tych dwóch leków wydłużyło życie myszy o około 30 proc. Czy pomoże ludziom?