Reklama
Rozwiń

Po osiem kufli dla ośmiu wspaniałych

Autorzy wszystkich książek o dziejach piwa twierdzą, że jest ono najstarszym sztucznie wytwarzanym napojem w dziejach ludzkości. Archeologia w pełni potwierdza ten pogląd. Ci sami autorzy wskazują jednocześnie, że najstarsze piwo „było napojem pozbawionym charakteru. Można je było pić z musu, ale nie dawało się nim delektować" (Grzegorz Sieczkowski, „Piwo klasztorne i domowe"). Najnowsze odkrycia każą w to wątpić.

Aktualizacja: 10.02.2022 20:50 Publikacja: 10.02.2022 18:24

Po osiem kufli dla ośmiu wspaniałych

Foto: shutterstock

3 marca 1888 r. Amerykanin Marvin Stone opatentował papierową słomkę powleczona parafiną, służącą do picia. Nie wynalazł słomki jako takiej, wcześniej bowiem używano naturalnych, zbożowych i trzcinowych, lecz nadawały one napojom „trawiasty" smak. Założył fabrykę sztucznych słomek, która już po dwóch latach produkowała ich miliony. Obecnie na całym świecie produkuje się miliardy, obchodzony jest nawet co roku Dzień Słomki do Picia – tegoroczny wypadł 3 stycznia. Co ma piernik do wiatraka, co ma do tego archeologia? Razem z biochemią ma bardzo wiele.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach