Na terenie Parku Narodowego Kaziranga, żyje 70 procent populacji nosorożca indyjskiego. Ten skrajnie zagrożony wyginięciem gatunek liczy obecnie zaledwie 3 300 osobników. W Kaziranga jest 2 200.
Nosorożec indyjski jest tak zwanym gatunkiem parasolowym (umbrella species). Oznacza to, że ratowanie tego gatunku wymaga otoczenia opieką dużego obszaru, na którym występuje, co oznacza, że ratuje się wszystkie żyjące tam gatunki. Takim obszarem jest waśnie Park Narodowy Kaziranga.
Pomagając miejscowym nosorożcom, pomożemy również żyjącym tam tygrysom bengalskim, słoniom indyjskim, lampartom, wielu gatunkom jeleni, lemurom, bawołom czy gibobnom. Wszystkie te zwierzęta są zagrożone z powodu powodzi, która dotknęła 80 procent obszaru Kazirangi..
Szczególne jednak niebezpieczeństwo grozi młodym nosorożcom, które powódź rozdzieliła z matkami. Dorosłe osobniki również ucierpiały - wiele z nich odniosło rany.
Zwierzętom stara się pomóc Centrum Rehabilitacji i Ochrony Dzikich Zwierząt, które jednak nie ma możliwości udzielenia pomocy tak dużej liczbie zwierząt.