Całun turyński na Uniwersytecie w Oksfordzie

Najsłynniejsze płótno świata znowu trafi do naukowego laboratorium. Zespół prof. Christophera Ramseya zbada, ile lat liczy ten zabytek

Aktualizacja: 01.03.2008 00:54 Publikacja: 01.03.2008 00:52

Czy powstał przed dwoma tysiącleciami, czy też jest dużo młodszy, średniowieczny?

Analiza próbki całunu metodą węgla radioaktywnego 14C przeprowadzona w 1988 roku wykazała, że płótno powstało w okresie między 1260 a 1390 rokiem naszej ery.

Brytyjscy naukowcy sprawdzą, jak duże jest zanieczyszczenie tkaniny i czy mogło w istotny sposób wypaczyć wynik analizy. Niektórzy badacze podkreślają, że nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą całkowicie zakłócić wynik, z czego nie w pełni zdawano sobie sprawę ćwierć wieku temu, gdy badano tkaninę.

1600 ujęć całunu turyńskiego wykonali brytyjscy naukowcy; powstaje z nich zdjęcie o niespotykanej dokładności

Badacze z Oksfordu zrobili zdjęcie całunu bardzo dużej rozdzielczości, najdokładniejsze, jakie kiedykolwiek wykonano. Zrobiono 1600 ujęć, które razem tworzą obraz całego zabytku. Naukowcy liczą, że na takiej superfotografii dostrzegą wiele szczegółów, o których dotychczas nikt nie miał pojęcia.

Całun turyński ma wymiary 4,36 m na 1,1 m (8 łokci na 2 łokcie), waży 2,5 kg. Utkano go z dobrej jakościowo przędzy z lnu rosnącego zapewne w Syrii. Użyto splotu jodełkowego trzy na jeden.

Lniane włókna całunu zawierają śladowe ilości bawełny (Gossypium herbaceum), które pozostały na krośnie z poprzedniej pracy. Bawełnę tę uprawiano na Bliskim Wschodzie. Całun turyński przechowywany jest od XVI w. katedrze św. Jana w Turynie. Jest to płótno z odciskiem ciała ukrzyżowanego człowieka i ze śladami krwi. Według legendy jest to całun, w który owinięto ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Pierwsze pewne wzmianki o całunie pochodzą z XIV w., gdy pojawił się on we francuskiej Szampanii. Miejscowy biskup uznał go wówczas za oszustwo. Domniemane całuny Jezusa pojawiały się wówczas w Europie dość często. W odróżnieniu od wielu innych całun turyński dotrwał do naszych czasów i wzbudzał coraz większe zainteresowanie. Pierwszą fotografię zabytku wykonano w 1898 r. Ukazuje ona wyraźnie sylwetkę brodatego mężczyzny. Spory dotyczące tego zabytku zaczęły się wtedy, gdy przeprowadzono w trzech ośrodkach, niezależnie od siebie, badanie radiowęglowe. Wyniki były podobne, okazało się, że płótno pochodzi z późnego średniowiecza.

Zwolennicy i przeciwnicy autentyczności całunu przedstawiają argumenty potwierdzające i obalające wynik badań radiowęglowych. Jednak na razie nikt nie zdołał podważyć wyniku badań z 1988 roku.

Czy powstał przed dwoma tysiącleciami, czy też jest dużo młodszy, średniowieczny?

Analiza próbki całunu metodą węgla radioaktywnego 14C przeprowadzona w 1988 roku wykazała, że płótno powstało w okresie między 1260 a 1390 rokiem naszej ery.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego