Europejski Instytut Technologiczny to odpowiednik słynnego Massachusetts Institute of Technology. Jego ideą jest ścisła współpraca nauki, biznesu i administracji, by programować badania naukowe pod kątem potrzeb gospodarki i administracji a poprzez odpowiednie struktury jak najefektywniej wdrażać je w życie. W Budapeszcie, który jest siedzibą EIT, rozstrzygnięto gdzie znajdą się trzy z sześciu głównych węzłów.
[srodtytul]Kraków badawczy, Wrocław Wdrożeniowy[/srodtytul]
Liderem węzła badawczego zajmującego się kompleksem zagadnień związanych ze zrownoważoną energią jest Akademia Górniczo-Hutnicza. W skład konsorcjum wchodzą Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, TAURON, PGE, LOTOS oraz placówki badawcze z Niemiec, Szwecji, Belgii, Hiszpanii i Holandii.
Natomiast Wrocławskie Centrum Badań EIT+ będzie wdrażać do gospodarki rozwiązania wypracowane w "klimatycznym" węźle innowacji, którego liderem jest londyński Imperal College. W jego skład wchodzą ponadto ośrodki akademickie z Berlina, Paryża Zurychu.
- W kilka lat po wejściu do UE jesteśmy instytucjonalnie związani z europejskim obiegiem naukowym - cieszył się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz po ogłoszeniu decyzji.