Satelita miał wystartować 25 lutego. W ostatniej chwili Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przesunęła start z powodów technicznych. Co prawda, komunikatu o nowym terminie jeszcze nie ma, ale ESA zapowiedziała, że start satelity nastąpi „niebawem”.
[srodtytul]Topnienie lądolodu[/srodtytul]
Sonda CryoSat 2 zbada grubość pokrywy lodowej na biegunach Ziemi. Satelita wyposażony jest w radar mikrofalowy, który pozwoli poznać prawdziwy zasięg i grubość oraz rzeźbę czap lodowych w okolicach obu biegunów Ziemi.
Instrument będzie w stanie zmierzyć grubość pokrywy lodowej na lądzie oraz powierzchnię i grubość swobodnie pływającej kry lodowej. To pozwoli ustalić roczne wahania ilości lodu na Ziemi. W ciągu trzech lat misji CryoSat zarejestruje zmiany w powierzchni lądolodu. Dzięki instrumentom satelity naukowcy będą mogli dokładnie określić rozmiary gór lodowych wystających ponad powierzchnię oceanu. Orbita satelity została tak dobrana, aby bez przeszkód mógł on obserwować oba bieguny naszej planety.
Dane uzyskane od innych satelitów, na przykład amerykańskiego Icesat, wskazują na szybkie kurczenie się czap lodowych w okolicy biegunów.