Reklama
Rozwiń

Luwr z epoki lodowcowej będzie uratowany

Konserwatorzy znaleźli sposób na grzyby niszczące malowidła pochodzące sprzed 15 tys. lat, znajdujące się w słynnej francuskiej grocie Lascaux. Dwa lata temu na ścianach prastarej galerii, nazywanej paleolitycznym Luwrem, pojawiły się czarne plamy. Niektóre z nich na samych malowidłach.

Aktualizacja: 27.04.2008 20:43 Publikacja: 27.04.2008 09:24

Luwr z epoki lodowcowej będzie uratowany

Foto: Corbis

Dla konserwatorów tej niezwykłej jaskini była to klęska, ponieważ wcześniej już dwa razy stoczyli heroiczny bój o uratowanie zabytkowej groty. Teraz po raz kolejny ogłosili zwycięstwo, ponieważ z jedenastu grzybowych plam pozostały już tylko dwie.

Poprzednią batalię stoczono w 2001 roku, gdy wojowano z „białymi plamami”, czyli pleśnią z gatunku Fusarium Solani. O pomoc zwrócono się wówczas do specjalistów ze sławnego paryskiego Laboratoire de Recherche des Monuments Historiques. Po dwóch latach międzynarodowy komitet naukowy, sprawujący pieczę nad najstarszą galerią sztuki na świecie, stwierdził, że stan jaskini jest dobry i stabilny, a niebezpieczeństwo zostało zażegnane.

Ta ostatnia batalia była prowadzona wyjątkowo rygorystycznie. W całej jaskini rozpylona została specjalna substancja chemiczna – isothiazolinon. Zastosowano ją z powodzeniem w Kambodży w świątyniach świętego miasta Angkor, a także w kilku kościołach romańskich Rzymu. Dokonywała tego trójka konserwatorów, nikt inny nie miał wstępu do „paleolitycznego Luwru”. Po zakończeniu tej operacji – 8, 9 i 10 stycznia 2008 roku – miejsca dotknięte czarnymi plamami otrzymały dodatkowo zastrzyki z preparatu grzybobójczego isothiazolinon. Po czym jaskinia została zamknięta na trzy miesiące. Jedynie raz w tygodniku trójka konserwatorów przeprowadzała kontrolę warunków mikroklimatycznych i mikrobiologicznych w Lascaux.

A teraz kontrolę całej operacji przeprowadzili eksperci powołani przez międzynarodowy komitet naukowy sprawujący opieką nad grotą. Stwierdzili, że w dziewięciu miejscach czarne plamy zniknęły, pozostały jeszcze w dwóch, ale widać, że również się cofają. Ściany odzyskały pierwotny wygląd.

Prof. Marc Gauthier, przewodniczący międzynarodowego komitetu naukowego opiekującego się Lascaux, wyraził opinię członków tego komitetu o przyczynach ponownego pojawienia się grzybów: – Tym razem powodem jest ocieplenie klimatyczne, a nie czynnik ludzki. Ocieplenie naruszyło wewnętrzną równowagę w grocie, jej mikroklimat został zaburzony, średnia temperatura wzrosła w niej o około 0,9 st. C od roku 1981.

Reklama
Reklama

Lascaux jest jaskinią krasową w Akwitanii, w południowo-zachodniej Francji. Odkryli ją przypadkowo czterej chłopcy w 1940 roku (wydobywali psa zaklinowanego w szczelinie). Korytarze długości 150 metrów pokrywają dzieła sztuki sprzed 15 000 – 13 000 lat, około 150 naskalnych malowideł i 15 000 rytów. Przedstawiają one w ogromnej większości duże zwierzęta roślinożerne – jelenie, byki, żubry, konie. Artyści używali farb sporządzanych z naturalnych barwników: czerń z węgla drzewnego, a czerwień i żółć z ochry, czyli tlenku żelaza. Farby nakładali palcami, pędzlami z włosia i mchu oraz prymitywnymi aerografami z wydrążonych kości (farba wydmuchiwana ustami).

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama