Znalezisko ujawnia nowe szczegóły dotyczące ewolucji żółwi.
Wiekowa skamielina spoczywała w morskim osadzie. Jest w bardzo dobrym stanie. Dzięki temu zdradziła naukowcom wiele sekretów na temat historii tych zwierząt. A zwłaszcza to, w jaki sposób stały się posiadaczami charakterystycznej skorupy. O odkryciu donosi dzisiejsze wydanie „Nature”.Szczątki odkopano w południowo-zachodnich Chinach. Należały do gatunku Odontochelys semitestacea. Swoją nazwę zawdzięcza on temu, że miał zęby (współczesne żółwie mają ostre rogowe listwy) i był tylko częściowo opancerzony.
– To pierwszy odnaleziony osobnik z niekompletną skorupą – podkreśla Olivier Rieppel z The Field Museum of Chicago, który badał znalezisko.W skład zespołu weszli też naukowcy kanadyjscy i chińscy. Na jego czele stał Chun Li z Chińskiej Akademii Nauk.
Odkrycie potwierdza tezę, że grzbietowa część pancerza powstała w wyniku przekształcenia żeber i kręgosłupa, a nie ze skóry. Ale też sugeruje, że pierwsze żółwie żyły raczej w wodzie niż na lądzie. Inny z wniosków to ten, że historia istnienia żółwia na Ziemi jest nawet o kilkanaście milionów lat dłuższa, niż sądzono.
Znane naukowcom do tej pory najstarsze żółwie skamieniałości należały do Proganochelys quenstedti.