Nie pokazał się jednak na żadnej z niezliczonych ceremonii i wystaw, które poświęcają mu Francja i jego rodzinna Belgia.
Lévi-Strauss odciął się od świata. Od roku nie wychodzi z domu, nikogo nie przyjmuje.
Milczenie Lévi-Straussa nabiera jednak wymowy, jeśli przywołamy to, co powiedział w czasie swego ostatniego wystąpienia telewizyjnego w 2005 roku. "To, co zauważam - stwierdził gorzko - to straszliwe zniszczenia, stopniowe zanikanie całych gatunków roślin i zwierząt, a także fakt, że ludzkość z powodu swej rosnącej liczebności, żyje w stanie wewnętrznego zatrucia. Świat, w którym kończę egzystencję, nie jest światem, który mógłby mi się podobać."
W 1949 roku opublikował pracę "Elementarne struktury pokrewieństwa". która okazała się jednym z najważniejszych dzieł antropologicznych na temat pokrewieństwa. Sławę najpopularniejszego intelektualisty francuskiego przyniosła mu opublikowana 1955 roku książka Smutek tropików.
W 1973 roku Lévi-Strauss został członkiem Académie Française – tym samym otrzymał najwyższe wyróżnienie, jakie może stać się udziałem francuskiego intelektualisty. W ślad za nim poszło wiele innych wyróżnień, odznaczeń i zaszczytów.