Reklama
Rozwiń

Seks zapłatą dla myśliwych

Szympansy wymieniają mięso upolowanych zwierząt na usługi seksualne samic. „Seks za mięso” to z jednego punktu widzenia odmiana prostytucji, z innego — forma umowy społecznej, z której obie strony czerpią spore korzyści.

Publikacja: 08.04.2009 16:12

Sagu - dorosły samiec szympansa obgryza kości upolowanej przez siebie gerezy rudej

Sagu - dorosły samiec szympansa obgryza kości upolowanej przez siebie gerezy rudej

Foto: www.plos.org

Samiec dostarcza samicy mięso, dzięki czemu może przez następne dni kopulować z obdarowaną wybranką. Wyniki badań niemieckich naukowców publikuje pismo naukowe „PLoS One”.

[srodtytul]Podziel się posiłkiem[/srodtytul]

Dr Cristina Gomes wraz z zespołem naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka obserwowała zachowania szympansów żyjących w lasach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zwierzęta te regularnie uzupełniają swoją wegetariańską dietę białkiem z mięsa pochodzącego z polowań na mniejsze małpy innych gatunków. W starannie zorganizowanych polowaniach z nagonką biorą udział niemal wyłącznie osobniki płci męskiej. Ale i samice chcą jadać pożywne mięso. Jak to osiągnąć?

Antropolodzy zauważyli, że szympansice mają swój sposób nakłonienia myśliwych do oddania im części upolowanego mięsa. Za porcję wysokoenergetycznego jadła pozwalają samcom na dwukrotnie więcej zbliżeń.

[srodtytul]Długoterminowa strategia [/srodtytul]

Nie jest to tylko jednorazowa wymiana, ale długoterminowa strategia. Szanse na stosunek przeciągają się nawet na dwa dni po otrzymaniu podarunku. Co więcej, samice dostają mięso nawet wtedy, kiedy nie są w okresie płodnym, dzięki czemu dopuszczają samców do siebie, kiedy tylko pojawia się możliwość zapłodnienia - dzień lub dwa dni później.

- Dzieląc się, samce dwukrotnie zwiększają swoje szanse na posiadanie potomstwa z daną samicą — podkreśla dr Gomes.

Tak więc chętnie dzielący się z szympansicami myśliwi są w stanie osiągnąć znacznie większy sukces reprodukcyjny niż ich bardziej egoistyczni koledzy.

Dr Gomes jako antropolog stara się znaleźć związki zachowania małp z wczesnym etapem ewolucji człowieka. Przypuszcza, że długotrwała wymiana seksu na wartościowe pożywienie wśród wczesnych przedstawicieli Homo sapiens mogła doprowadzić do pojawienia się silniejszych więzi między osobnikami obydwu płci. Potwierdził to prof. Michael Gurven z University of California, który studiował podobne zachowania w społeczeństwach łowców-zbieraczy w Ameryce Południowej.

- Związek między sukcesem podczas polowania a reprodukcją to zalążek stałych, długoterminowych związków wśród ludzi - uważa badacz.

[i]bbc [/i]

Samiec dostarcza samicy mięso, dzięki czemu może przez następne dni kopulować z obdarowaną wybranką. Wyniki badań niemieckich naukowców publikuje pismo naukowe „PLoS One”.

[srodtytul]Podziel się posiłkiem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć