[link=http://www.rp.pl/artykul/9129,339404_Umysl_to_nie_tylko_neurony.html]Przeczytaj rozmowę z Mirosławem Ząbkiem, neurochirurgiem, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP Szpitala Bródnowskiego[/link]
Do chwili obecnej nie można było mówić o budowie komputerowego symulatora mózgu z dwóch powodów. Po pierwsze komputery były niedostatecznie wydajne. Maszyny, które udźwignęłyby ciężar symulacji procesów myślowych, powstały w ostatnim czasie. Po drugie wiedza na temat mózgu dopiero ostatnio osiągnęła poziom, który pozwala na skonstruowanie symulatora.
Dziś o mózgu naukowcy wiedzą już dość dużo, choć ciągle brakuje pełnej wiedzy. Każdy miesiąc przynosi nowe elementy układanki, jaką jest architektura ludzkiego mózgu.
Na początku lipca naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zlokalizowali w mózgu (na razie u laboratoryjnych szczurów) miejsce, w którym rodzi się strach, jedno z najbardziej pierwotnych uczuć. Za powstawanie strachu odpowiedzialne jest tzw. jądro migdałowate podstawne boczne.
Inne badania, na myszach, dowiodły, że za zapamiętywanie negatywnych emocji odpowiada proces biochemiczny. Odkryty został przez międzynarodowy zespół uczonych pod kierunkiem Jin-Hee Hana. Wyniki opublikowane zostały w marcu br. w magazynie „Science”.