Zespół badaczy amerykańskich wszczepił samicom rezusa spreparowane w laboratorium zarodki. Zwierzęta, które mają komórki pochodzące od więcej niż jednego organizmu, nazywają się chimerami.
Zespół naukowców z USA ogłosił wyniki pracy w magazynie „Cell". Mają one ogromne znaczenie dla badań medycznych. Chimery są ważne dla studiowania rozwoju embrionalnego, jednak dotychczas eksperymenty były ograniczone do myszy.
Trzy rezusy o imionach Chimero, Roku i Hex są według badaczy normalne i zdrowe. Mają tkanki składające się z mieszaniny komórek pochodzących aż od sześciu różnych zarodków.
– Komórki trzymają się razem i wspólnie tworzą tkanki i narządy – powiedział dr Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health Science University w Portland, współautor pracy w „Cell".
Początkowe wysiłki zespołu wszczepiania sztucznie hodowanych komórek macierzystych do małpich zarodków – tak jak to miało miejsce w przypadku myszy – nie powiodły się. Z komórek macierzystych w stadium pluripotentnym mogą formować się komórki różnych narządów.