Reklama
Rozwiń
Reklama

Chili może zmniejszyć ryzyko przerzutów raka płuc?

Nowe badania wskazują, że kapsaicyna, organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili, może skutecznie zatrzymać przerzuty raka płuc.

Aktualizacja: 10.04.2019 12:22 Publikacja: 10.04.2019 12:14

Chili może zmniejszyć ryzyko przerzutów raka płuc?

Foto: AdobeStock

adm

Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, rak płuc jest główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Organizacja szacuje także, że 228 150 osób zachoruje na raka płuc, a 142 670 osób umrze na tę chorobę w 2019 roku. Większość zgonów następuje w wyniku przerzutów raka lub rozprzestrzeniania się go na inne, często odległe części ciała.

Nowe badania sugerują, że istnieje związek, który utrudniać może proces powstawania przerzutów. Kapsaicyna, organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili, zatrzymała przerzuty raka płuc u gryzoni i na ludzkich próbkach. Wyniki badań przedstawili podczas spotkania American Society for Investigative Pathology dr Piyali Dasgupta oraz Jamie Friedman. 

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Materiał Partnera
Gąbka na CO₂. Polimer z UW zamienia cieplarniany gaz w surowiec
Nauka
Mops i pekińczyk. Dog i pudel. Kiedy zaczęła się ta różnorodność?
Materiał Partnera
Czy AI zastąpi pracowników skarbówki? Sztuczna inteligencja a podatki
Materiał Partnera
Od wyznaczania czasu po nowe światy. Obserwatorium Astronomiczne UW skończyło 200 lat
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Nauka
Koszmar arachnofobów. Odkryto podziemne megamiasto pająków. „To pierwszy taki przypadek"
Opinie Ekonomiczne
USA kontra Chiny: półprzewodniki jako pole bitwy?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama