Robot OTIS – Oceanographic Telemetry Identification Sensor – był już wykorzystywany do śledzenia rekinów. Teraz zespół badaczy z Uniwersytetu Delaware (kieruje nim prof. Mathew Oliver) posłużył się tym urządzeniem do obserwacji jesiotrów w rzece Delaware wypływającej z gór Catskill i wpadającej do Atlantyku.
Jesiotr występuje wyłącznie na półkuli północnej. Niezwykle ceniona jest jego ikra, czyli kawior. Z tego powodu połowy tych ryb są nadmierne, zagraża to gatunkowi wygaśnięciem.
Ryby te dożywają 100 lat, samice składają ikrę dopiero w 15. roku życia. Podobnie jak łososie, jesiotry żyjące w słonej morskiej wodzie wpływają w górę rzek na tarło.
Pod koniec XIX wieku rzekę Delaware zarybiono 180 tys. jesiotrów. Na podstawie obserwacji i danych archiwalnych ichtiolodzy szacują, że z tej pierwotnej populacji w rzece Delaware pozostało jedynie 300 dorosłych osobników.
Naukowcy nie wiedzą, dlaczego populacja tych ryb zmalała w tak drastyczny sposób. Liczą na to, że robot OTIS pomoże rozwiązać tę zagadkę, która prawdopodobnie ma związek z trybem życia jesiotrów.
Naukowcy stworzyli model zachowania tych migrujących ryb. Uwzględnili w nim dane o temperaturze oceanu i rzeki na przestrzeni minionego wieku, zawartości planktonu w wodzie, a także dane archiwalne o populacji jesiotrów w rzece Delaware. Informacje te zostaną porównane z tymi, jakich dostarczy robot OTIS.