Otóż Strasburg jest stolicą Alzacji – regionu w północno-wschodniej Francji położonego nad rzeką Ren, która oddziela ten kraj od Niemiec. Nigdy długo nie było tu spokojnie – tylko przez ostatnie ?150 lat te ziemie czterokrotnie zmieniały przynależność państwową. Skutki? Chociażby architektura czy miejscowy język, który można w uproszczeniu określić jako dialekt niemiecki ze sporymi zapożyczeniami ?z francuskiego.
Czy to ścieranie się dwóch kultur było przekleństwem, czy błogosławieństwem dla regionu – nie mnie to oceniać, choć zdarzały się bolesne przypadki emigracji Alzatczyków na znak sprzeciwu wobec przyłączenia Alzacji do Rzeszy w 1871 roku... Natomiast z mojego punktu widzenia Alzacja jest krainą niezwykłego wina.
Alzacja dzieli się na dwa departamenty – Górny i Dolny Ren. Nazwy nie odnoszą się bynajmniej do umiejscowienia na mapie, ale do wysokości nad poziomem morza, dlatego Dolny Ren znajduje się na północy, a Górny Ren – na południu. Trzeba jeszcze wiedzieć, że Alzacja jest bardzo zróżnicowana pod względem gleb – doliczono się ponad 20 rodzajów! Jest to również najbardziej suchy z francuskich regionów uprawy winorośli, gdzie owoce mogą dojrzewać długo i niespiesznie. Wszystko to stwarza idealne warunki do uprawy białych odmian winorośli. Co więc króluje w alzackich winnicach? Riesling.
Rieslingiem jest dziś obsadzona jedna czwarta tutejszych winnic. Trzeba zastrzec, że ile parceli, tyle rodzajów wina – bo te winogrona, jak mało które, oddają sobą terroir, gdzie rosną. Jednak wspólną cechą są niezwykłe owocowe aromaty, głównie brzoskwini, nektarynki, gruszki i limonki (riesling to jedna z najbardziej aromatycznych odmian) oraz rześkość, która wynika z wysokiej kwasowości. ?A skąd pochodzą najlepsze alzackie rieslingi? ?Z Górnego Renu.
Żeby się o tym przekonać, jedziemy 70 kilometrów na południe od Strasburga do przeuroczej miejscowości Riquewihr, która szczyci się swoim niemal niezmienionym szesnastowiecznym wyglądem. Mieszkały tu dwie rodziny od wieków związane z produkcją wina – Dopff oraz Irion. Ale dopiero po II wojnie światowej połączyły swe siły, tworząc przedsięwzięcie pod nazwą Dopff & Irion. Jednym z pierwszych posunięć był zakup Château de Riquewihr – imponującego budynku z 1549 roku w centrum miasta oraz należącej do niego winnicy znajdującej się na pierwszorzędnych terenach.