Eurowizja 2024: Greta Thunberg protestowała, ale izraelska artystka wystąpi w finale (WIDEO)

Reprezentanci Szwajcarii i Holandii, faworyci tegorocznej Eurowizji, zapewnili sobie miejsca w sobotnim finale konkursu. W finale usłyszymy też izraelską artystkę, Eden Golan. Wcześniej pojawiały się apele, aby - w związku z działaniami Izraela w Strefie Gazy - wykluczyć ten kraj z konkursu.

Publikacja: 10.05.2024 05:37

Greta Thunberg i Eden Golan

Greta Thunberg i Eden Golan

Foto: AFP

W pierwszym półfinale odpadła reprezentująca Polskę Luna. Tegoroczny konkurs Eurowizji odbywa się w Malmö.

Eurowizja 2024: Kto awansował z drugiego półfinału?

W czwartek do finału awansował szwajcarski raper Nemo, z piosenką „The Code”, a także Joost Klein z Holandii z piosenką „Europapa”. - Zaśpiewanie tej piosenki przed publicznością na żywo, ze świadomością, że tak wielu ludzi słucha, wywołuje prawdziwe emocje — mówił Nemo na konferencji prasowej po półfinale.

Piosenka opowiada o odkrywaniu przez piosenkarza jego niebinarnej osobowości. - Jest dla mnie naprawdę ważne, że mamy większą reprezentację środowiska queer w tym roku — powiedział Nemo nawiązując do reprezentantki Irlandii, Bambie Thug, która również zapewniła sobie miejsce w finale.

Izraelska wokalistka Eden Golan z piosenką „Huragan” także zakwalifikowała się do finału, w którym wystąpią reprezentanci 26 państw. Podczas jej występu słychać było buczenie części publiczności, ale także aplauz. Na widowni widać było izraelskie flagi.

- To prawdziwy zaszczyt być tu, na scenie, występować (...) i reprezentować nas z dumą - mówiła Golan po występie. Artystka opisuje swój utwór jako „balladę opisującą osobę przechodzącą przez burzę namiętności”.

Swoich reprezentantów w finale będą mieć też Armenia, Austria, Estonia, Gruzja, Grecja, Łotwa i Norwegia.

Eurowizja 2024: Beniamin Netanjahu dumny z izraelskiej artystki

Organizatorzy Eurowizji nie ulegli naciskom w sprawie wykluczenia Izraela z konkursu w związku z działaniami wojennymi w Strefie Gazy. Przed półfinałem Eurowizji z udziałem Golan pokojowy protest zorganizowało 10 tys. propalestyńskich aktywistów, wśród których była Greta Thunberg. W czasie protestu wznoszono okrzyki „zbojkotować Izrael”.

Znacznie mniejsza grupa zwolenników Izraela, w tym członków żydowskiej społeczności Malmö zorganizowała kontrdemonstrację.

W nagraniu umieszczonym w serwisie X premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pochwalił Golan za jej udział w konkursie. Jak mówił Golan uczestnicząc w Eurowizji „skutecznie walczy z obrzydliwą falą antysemityzmu reprezentując Państwo Izrael z ogromną dumą”.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka popularna
Światowa czołówka rapu w Polsce, czyli „Barbie world” na żywo
Muzyka popularna
Niebinarne Nemo z pomocą Polaków wygrywa Eurowizję
Muzyka popularna
Dym i oblężenie finału Eurowizji. Protesty antyizraelskie w Malmö
Muzyka popularna
W Opolu nie będzie politycznej cenzury. Robert Górski odpowiada za Kabareton
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Muzyka popularna
Jan Ptaszyn Wróblewski: Odszedł król polskiego jazzu
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?