Wydająca „Politykę” i „Forum” Polityka Spółdzielnia Pracy to jedyna działająca w takiej formie większa firma mediowa w Polsce.

Bierze więc udział w debacie nad przyszłością spółdzielni pracy, które czekają na zalegalizowanie możliwości przekształcania ich w spółki prawa handlowego. Przewidywały to zapisy projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych, które jednak ostatecznie zostały z niej wykreślone. Zmiana ta miała być częścią ustawy deregulacyjnej, która ma służyć ograniczaniu barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. – Bardzo zasmuciło nas i zaskoczyło wyjęcie z ustawy deregulacyjnej fragmentu dotyczącego zmian dotyczących spółdzielni pracy. Nie przekonują mnie argumenty przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki, że było to spowodowane głosami negatywnie komentującymi pomysły zmian, które napływały do ministerstwa – mówił Jerzy Baczyński, prezes Polityki Spółdzielni Pracy, na spotkaniu w tej sprawie w Konfederacji Pracodawców Polskich.

Jak podaje KPP, spółdzielnie tracą na konkurencyjności wobec przedsiębiorstw, bo są np. objęte zasadą równości głosów niezależnie od wnoszonego kapitału oraz brakiem tytułów własności do wypracowanego majątku.

Jak tłumaczył Andrzej Malinowski, prezydent KPP, obecny stan prawny powoduje bariery w rozwoju spółdzielni pracy, bo utrudnia pozyskanie kapitału na rozwój i przez to uniemożliwia im konkurowanie z przedsiębiorstwami rynkowymi. Przy obecnym stanie przepisów spółdzielnia, która chce zmienić swój status i przekształcić się w spółkę prawa handlowego, musi się najpierw zlikwidować. A to kosztuje.