W maju Canal+ nada też w 3D film "Koralina i tajemnicze drzwi", a we wrześniu zacznie w tej technologii emisję współrealizowanego przez siebie filmu „Maszyna latająca” powstającego z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina. - Robimy to, by wzbogacić naszą wiedzę jako nadawcy i za chwilę nadawać kolejne takie transmisje i programy - zapowiada Bertrand Le Guern, prezes spółki Canal+ Cyfrowy, do której należy platforma cyfrowa Cyfra+ i szereg kanałów telewizyjnych (m.in. Canal+ i Kuchnia.tv).

We Francji Canal+ chce pod koniec tego roku uruchomić kanał dedykowany produkcjom w trójwymiarowej technologii. Kiedy jest to realne w Polsce? Według Le Guerna w tym roku na pewno nie, ale w przyszłym roku jest to możliwe.

Transmisję z meczu 3D 15. maja będzie można oglądać w wybranych klubach w wybranych miastach w Polsce, będą ja mogli oglądać także ci z abonentów Cyfry+, którzy kupią sobie odpowiedni telewizor z okularami w komplecie.

Przy majowe transmisji z Canal+ współpracuje koreańska firma LG, która właśnie wprowadza na polski rynek zestawy telewizor+ okulary zdolne do oglądania programów w 3D. - Całkowita cena takiego zestawu zamyka się w sześciu tysiącach złotych - mówi Ireneusz Smaga, wiceprezes LG Electronics Polska. Według badań LG, w perspektywie czterech lat sprzedaż sprzętu tv do odbioru sygnału 3D wzrośnie w Polsce 16 razy. Bertrand Le Guern nie obawia się, że Polacy dopiero co przeszli wymianę telewizorów na te zdolne do odbioru sygnału HD i w związku z tym mogą być mniej chętni do inwestowania w kolejne, nowsze i kosztujące kilka tysięcy złotych, odbiorniki. - Po pierwsze cena wszystkich nowości szybko teraz spada, po drugie ludzie coraz częściej decydują siew domu na dwa telewizory - uważa.

Na międzynarodowym rynku telewizyjnym produkcji do oglądania z użyciem takiego sprzętu będzie powoli przybywać. Sony podpisało np. z FIFA umowę, zgodnie z którą do 25 meczów rozgrywanych w ramach mistrzostw świata w piłce nożnej w 2010 zostanie zrealizowanych właśnie z użyciem kamer 3D. Według firmy badawczej Displaybank w tym roku rynek sprzętu i produkcji 3D będzie wart 1,14 mld. dol., w 2015 roku - już 15,83 mld dol.