Wartość startupu z Pekinu znacząco wzrosła w ostatnich tygodniach, bo inwestorzy nabierają zaufania do firmy. ByteDance podczas ostatniej rundy prywatnego finansowania w 2020 r. został wyceniony na 140 mld dol. Z kolei zaledwie miesiąc temu w prywatnych transakcjach akcje firmy były wyceniane na około 200 mld dol. Teraz walory spółki zostały wycenione na rynku wtórnym na 250 mld dol. – dowiedział się Bloomberg od osób zaznajomionych ze sprawą. Dla porównania, amerykański gigant naftowy Exxon Mobil ma wartość rynkową na poziomie 243 mld dol., a Coca-Cola warta jest 232 mld dol.

Zhang Yiming, założyciel ByteDance, rozważa teraz debiut na giełdzie. Według specjalistów popyt podczas pierwszej oferty publicznej właściciela TikToka może być bardzo duży. – ByteDance to jedna z niewielu czołowych chińskich firm internetowych, które jeszcze nie weszły na giełdę, z dobrym rozwojem biznesu, talentem i produktami – powiedział Shawn Yang, dyrektor zarządzający Blue Lotus Capital Advisors. – To jest coś, za czym pójdą gorące pieniądze – dodał.

Zhang Yiming zatrudnił niedawno Chewa Shou Zi z Xiaomi na swojego dyrektora finansowego, co podsyciło spekulacje na temat planów wejścia na giełdę. Chew nadzorował pierwszą ofertę publiczną Xiaomi jako dyrektor finansowy ponad dwa lata temu. ByteDance zyskał więc doświadczonego dyrektora finansowego, który może pomóc przy IPO.