Dzisiejsza (wieczorem czasu polskiego) światowa premiera systemu Microsoft Windows 7 to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń branży technologicznej tego roku.

Windows to flagowy produkt koncernu. Jego różne wersje są używane w ok. 90 proc. komputerów na świecie. W ciągu 12 miesięcy – do końca czerwca tego roku – jego sprzedaż przyniosła firmie 14,7 mld z 58,4 mld dol. przychodów.

[wyimek]14,7 mld dol. przychodu przyniósł Microsoftowi Windows w ciągu 12 miesięcy zakończonych w czerwcu[/wyimek]

Jednak największy na świecie producent oprogramowania nie ma powodów do zadowolenia. W kwietniu firma po raz pierwszy w historii odnotowała kwartalny spadek przychodów w ujęciu rok do roku. Ujemny wynik powtórzył się trzy miesiące później, kiedy przychody giganta były o ponad miliard dolarów niższe od oczekiwań analityków. Wyniki za kolejny kwartał firma zaprezentuje już 23 października.

Spadki są tym bardziej dotkliwe, że na światowym rynku mimo kryzysu popyt na komputery jest wysoki. W trzecim kwartale nabywców znalazło 78,1 mln nowych maszyn (2,3 proc. więcej niż rok temu).

Do pogorszenia atmosfery wokół Microsoftu przyczynił się pokazany w 2007 r. Windows Vista, źle przyjęty przez rynek i odrzucony przez klientów biznesowych, np. IBM.

Windows 7 jest już dostępny w Polsce. Ceny systemu zaczynają się od ok. 350 zł.