Należący do Google YouTube rzuca wyzwanie należącemu do Amazonu portalowi Twitch TV i stworzyć własny internetowy serwis gier wideo – poinformowały amerykańskie media.

Według serwisu informacyjnego Daily Dot, specjalizującego się w doniesieniach z sektora technologii, Google zatrudnił już zespół 50 inżynierów i informatyków specjalizujących się w streamingu danych i grach wideo. Mają oni pracować nad dopracowaniem oferty YouTube, która ma być konkurencją dla Twitcha. Projekt YouTube Live ma oferować przede wszystkim możliwość uczestnictwa w grach sportowych (e-Sports), cieszących się w USA dużą popularnością.

YouTube transmituje już wiele wydarzeń na żywo, ale nie stworzył jeszcze oddzielnego streamingowego serwisu gier, który mógłby stać się poważnym źródłem dochodów i zagrozić Twitch TV. Spółka zapowiedziała jednak swój udział w czerwcowych targach E3 w Los Angeles i prezentację nowego produktu.

Amazon przejął Twitch w sierpniu 2014 roku za 970 milionów dolarów. Podobną cenę oferował wówczas także Yahoo, ale oferta internetowego giganta została odrzucona. O Twitch TV starał się wówczas także Google. Dyrektor Twitcha Emmett Shear uzasadniał w tym czasie swoją decyzję o wyborze nabywcy obietnicą "kreatywnej swobody" złożoną przez negocjatorów Amazon.

Twitch TV został założony w 2011 roku i do dziś dorobił się 100 milionów użytkowników. You Tube do promowania swojego nowego serwisu będzie jednak mógł wykorzystać bazę miliarda użytkowników serwisu.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku